ԵԱՀԿ ԽՎ-ի 21-րդ աշնանային նստաշրջանում ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պիա Կաուման։ «Պրն. Նախագահ, պարոն վարչապետ, տիկին գլխավոր քարտուղար, գործընկեր պատգամավորներ, սիրելի ընկերներ,
«Մենք հանդիպում ենք աննախադեպ անորոշության ժամանակներում։ Ո՞րն է լինելու վաղվա աշխարհը: Ոչ ոք չգիտի»,- ինչպես մեկնաբանեց վարչապետ Փաշինյանը.
Ուկրաինայում պատերազմը մոլեգնում է, արդեն 632-րդ օրն է. Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի իրականացրած վայրագությունները եւ դրանից հետո Իսրայելի ռազմական պատասխանը, Մերձավոր Արեւելքը հասցրեցին լարման կետի. նրանք նաեւ մեր հասարակություններում բացահայտեցին ուժեղ պառակտումներ եւ ատելության մեխանիզմներ:
Երկու ամիս էլ չանցած՝ ավելի քան 100 հազար մարդ լքել են իրենց տները՝ ապաստան գտնելու այստեղ՝ Հայաստանում։ Վերջին մի քանի օրերի ընթացքում ես ապշել եմ, ավելի ճիշտ՝ ոչ թե ապշել, այլ հնարավորություն ունեցել՝ լսելու նրանց պատմությունները: Նրանց վիշտը կրկնում է այն պատմությունները, որոնք լսվում են ԵԱՀԿ-ում` Վրաստանում, Ադրբեջանում, Ուկրաինայում, Բալկաններում: Դրանք ցույց են տալիս համընդհանուր ճշմարտություն. արդարության գինը չի կարող շարունակվել քաղաքացիական բնակչության տառապանքների պատճառով։ Կայուն խաղաղությունն ու իրական անվտանգությունը պահանջում են վստահություն եւ հաշտություն. քաղաքական առաջնորդները պատասխանատվություն ունեն առաջնորդելու ճանապարհը:
Մենք դա հստակ տեսնում ենք օրեցօր. ուժային քաղաքականությունը մեծացնում է անտագոնիզմը, մրցակցությունները կանխում են փոխզիջումները, իսկ հարկադրանքը հանգեցնում է բռնության: Մենք պետք է հիշեցնենք ինքներս մեզ, որ գրեթե կես դար առաջ մեր երկրները եւս մեկ անգամ միավորվեցին՝ կոտրելու կործանարար ցիկլը: Համատեղ արժեքների եւ արդյունավետ բազմակողմանիության միջոցով ԵԱՀԿ-ն այն ժամանակից ի վեր ձգտել է հասնել ավելի մեծ կայունության եւ անվտանգության մեր հսկայական տարածաշրջանում: Բայց առանց ուժեղ քաղաքական կամքի, բազմակողմանիությունը միշտ սահմանափակ կլինի: Սա ավելի ճիշտ չէր կարող հնչել, քան Կովկասում: Տասնամյակներ շարունակ ԵԱՀԿ-ն դաշտային առաքելություններ է իրականացրել այս տարածաշրջանում՝ այստեղ՝ Երեւանում, բայց նաեւ Բաքվում, Թբիլիսիում եւ Գրոզնիում:
ԵԱՀԿ-ն օգնեց ամրապնդել պետական ​​ինստիտուտները. այն նպաստեց մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների հարգմանը. այն նպաստեց քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը: ԵԱՀԿ-ն այս առաքելությունը կատարում է ամենուր, որտեղ դեռ գործում է, բայց այստեղ դա այլեւս չի կարող անել։ Հետեւաբար, մեր աշնանային հանդիպումը հիանալի հնարավորություն է մտածելու, թե ինչպես ԵԱՀԿ-ն կարող է կայուն լուծումներ գտնել մեր տարածաշրջանում առկա մարտահրավերներին, ինչպես կարող է օգնել վերականգնել վստահությունը եւ ինչպես միասին կարող ենք օգնել հաղթահարել հին տարաձայնությունները:
Ցավոք սրտի, մենք շատ քիչ բան կարող ենք անել միասին, եթե մեր կառավարությունները չկարողանան համաձայնության գալ ամենահիմնական քայլերի շուրջ՝ կազմակերպության ֆինանսավորում, հաստատությունների ղեկավարների հաստատում։ Առանց այս պարզ խնդիրների լուծման՝ ԵԱՀԿ-ն կշարունակի գործել մթության մեջ։ Ձեր ուղերձը Վանկուվերում՝ մեր տարեկան նստաշրջանում պարզ եւ պարզ էր. ԵԱՀԿ-ն բախվում է էկզիստենցիալ ճգնաժամի, որն առաջացել է ֆինանսական ռեսուրսների քաղաքականացված զսպման եւ կոնսենսուսի կանոնի համակարգված չարաշահման հետեւանքով: Այլ կերպ ասած, հենց մեր երկրներն են, որ նվազեցնում են մեր ժողովրդի կյանքի վրա դրականորեն ազդելու ԵԱՀԿ կարողությունը:
Այս աղետալի սցենարին դիմակայելու համար շատ կարեւոր է, որ մեր վեհաժողովը ձեռնամուխ լինի ԵԱՀԿ ֆունկցիոնալ գործունեության քարոզմանը: Մենք պետք է շարունակենք քաղաքական հետաքրքրություն առաջացնել ԵԱՀԿ-ում ամենաբարձր մակարդակով, մենք պետք է շարունակենք հանդես գալ ի պաշտպանություն ԵԱՀԿ արժեքների, եւ մենք պետք է շարունակենք պահել մեր ժողովրդին այդ ամենի կենտրոնում:
Այս ամբողջ անորոշության մեջ ավելի պարզ է դառնում ԵԱՀԿ-ի նպատակը։ Ողջ տարածաշրջանում մենք հասկացել ենք, թե որքան ենք կախված միմյանցից։ Մենք տեսնում ենք, որ կարճաժամկետ լուծումները հազվադեպ են լուծում բարդ խնդիրներ՝ կանխել արմատականացումը, պայքարել ատելության հողի վրա հանցագործությունների դեմ, օգնել փախստականներին եւ տեղահանվածներին, պաշտպանել մարդկային արժանապատվությունը, վերականգնել վստահությունը: Մենք կրկին ու կրկին տեսնում ենք անվտանգության հարցում ԵԱՀԿ համապարփակ մոտեցման արդիականությունը: Այսպիսով, ԵԱՀԿ-ն նորից հայտնագործելու փոխարեն, եկեք բոլորս համոզվենք, որ նախ օգտագործենք դրա ողջ ներուժը, եկեք համոզվենք, որ նրան տրամադրում ենք այն, ինչ անհրաժեշտ է, եւ եկեք համոզվենք, որ այն ի վիճակի է արձագանքել անվտանգության նոր իրողություններին»,- իր ուղերձում ասել է Պիա Կաուման։

We meet in times of unprecedented uncertainty. What will be tomorrow’s world? No one knows, as Prime Minister Pashinyan commented.
The war in Ukraine rages for 632nd day. The atrocities committed by Hamas on October 7th, and Israel's military response since, have brought the Middle East to a boiling point. They have also unveiled strong divides in our societies and old mechanisms of hatred.
This region has not been spared. Less than two months ago, more than 100 thousand fled their homes to seek refuge here, in Armenia. Over the past few days, I have had the pleasure — or rather, not the pleasure, but the possibility — to hear their stories. Their distress echoes stories heard all across the OSCE: in Georgia, in Azerbaijan, in Ukraine, in the Balkans. They illustrate a universal truth: that the price of justice cannot be continued [the] suffering of civilians; that sustainable peace and true security require trust and reconciliation; [and] that political leaders have a responsibility to lead the way.
We see it clearly day after day: raw power politics increase antagonism, rivalries prevent compromise, and coercion leads to violence. The pattern is similar; it repeats throughout history. As we seemingly navigate from crisis to crisis, failing to anticipate major events, we should remind ourselves that almost half a century ago, our countries came together once more to break this destructive cycle. Through shared values and effective multilateralism, the OSCE has since strived to achieve greater stability and security throughout our vast region. But without strong political will, multilateralism will always be limited. This could not ring more true than in the Caucasus. For decades, the OSCE operated field missions throughout this region: here in Yerevan but also in Baku, in Tbilisi, and in Grozny.
The OSCE helped strengthen state institutions; it helped promote respect for human rights and fundamental freedoms; it helped develop civil society. The OSCE fulfills this mission everywhere it still operates, but it can no longer do so here. Our autumn meeting is, therefore, a great opportunity to reflect on how the OSCE can find lasting solutions to challenges across our region, on how it can help rebuild trust, and how together we can help overcome old divides.
Fellow parliamentarians,
Unfortunately, there is very little that we can do together if our governments cannot agree on the most basic steps: financing the organization, confirming heads of institutions, entrusting a chair. Without a solution to these simple problems, the OSCE will continue to operate in the dark. Your message at our annual session in Vancouver was plain and simple: the OSCE is facing an existential crisis fueled by the politicized withholding of financial resources and a systematic misuse of the consensus rule. In other words, it is our countries themselves who are diminishing the OSCE's ability to positively impact the lives of our people.
I have delivered this message loud and clear since my election as your president. I will bring it with me when the Ministerial Council meets in less than two weeks in Skopje. But even though we all hope for some positive agreements, we must prepare for unprecedented uncertainty within the OSCE itself.
To face this disastrous scenario, it is crucial that our assembly steps up to advocate for a functional OSCE. We have to continue generating political interest in the OSCE at the highest level, we have to continue to speak up in defense of OSCE values, and we must continue to keep our people at the center of it all.
Amidst of all this uncertainty, the purpose of the OSCE emerges more clear. Throughout the OSCE region, we have realized how much we depend on each other. Each other, my friends. We see that short-term solutions rarely solve intricate problems — preventing radicalization, fighting hate crimes, assisting refugees and displaced persons, protecting human dignity, rebuilding trust. Time and again, we see the relevance of the OSCE's comprehensive approach to security. So, rather than reinventing the OSCE, let us all make sure we first use its full potential, let us make sure we provide it with what it needs, and let us make sure that it is able to respond to new security realities.
With these thoughts in mind, let me once again thank our hosts and wish us all three days of fruitful discussions in Yerevan’’.