Ռուսաստանը երբեք իր ընկերներին, դաշնակիցներին կամ գործընկերներին ընտրություն չի ներկայացրել՝ մեզ հետ, թե մեր դեմ։ Մենք նման խնդիր չենք ունեցել, դա հակասում է մեր հիմնական սկզբունքներին. Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Արևմուտքի այս անամոթ ոճը ենթադրում է լիակատար անտեսում նրանց շահերի և մտահոգությունների նկատմամբ, ում հետ նրանք ռազմավարական երկխոսություն են հաստատում։ Դասական օրինակ է Ուկրաինան, թեև միակը չէ։
Արդյո՞ք հայ ժողովուրդը գիտակցում է, որ նման, այսպես կոչված, գործընկերային հարաբերությունները գործնականում չեն նշանակում պաշտպանություն, խնամակալություն, օգնություն, առավել եւս` հայտարարված մասշտաբով օգնություն:
Այս մեխանիզմի իրական նպատակն է պայմաններ ստեղծել որոշակի երկրի՝ Միացյալ Նահանգների արտաքին վերահսկողության տակ անցնելու համար։ Նրանք կօգնեն ձեզ որոշումներ կայացնելիս, բայց կօգտագործեն ձեր տարածքը, ռեսուրսները, հնարավորությունները՝ առանց ձեր շահերը հաշվի առնելու։
Ամերիկացիների այս անշահախնդիր լինելը տեսանելի է թեկուզ միայն այն եռանդով, որով նրանք բռնեցին Հայաստանը, թեև նախկինում նման ակտիվություն չէր նկատվում։
Մինչ այս Հայաստանը նույնպես շատ դժվար պատմական պահեր է ապրել։ Ի՞նչը թույլ չի տվել ԱՄՆ-ին նախկինում էլ մեծահոգություն ցուցաբերել, օգնել և որոշակի հնարավորություններ տալ։
Այցելությունների փոխանակումն արդեն անցել է էստաֆետային ռեժիմի։ Վերջերս ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը այցելեց Հայաստան: Բայց որտեղ Սամանթա Փաուերն է, այնտեղ հաջողություն…
Նա կրկին հայտարարեց օգնության մասին։ Հարց. սրանից ի՞նչ կտրամադրվի: Ամերիկացիները նման օգնություն են խոստացել շատերին, մասնավորապես՝ Սերբիայի, սակայն Սերբիան ոչինչ չի ստացել։
Միգուցե ոչ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները, բայց դուք դեռ ստիպված կլինեք վճարել, քանի որ նրանք միշտ պահանջում են ներդրված յուրաքանչյուր ցենտը, իսկ հիմա սովորել են հաշիվ պահանջել ամեն մի սենտի համար, նույնիսկ եթե այն չի տրամադրվել։
Ո՞վ, ինչքա՞ն և ինչպե՞ս է հատուցելու ԱՄՆ-ին իր հոգածությունն ու, այսպես ասած, ուշադրությունը։ Սա նույնպես լավ հարց է»,- նշել է Զախարովան։

Россия никогда не ставила своих друзей, союзников, партнеров перед выбором: с нами или против нас. У нас не было такой задачи, это противоречит нашим базовым установкам. Об этом во время брифинга заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Этот беспардонный стиль западников подразумевает полное игнорирование интересов, озабоченностей тем, с кем они налаживают стратегический диалог. Классический пример – это Украина, хотя не только она.
Осознает ли армянский народ, что подобное так называемое партнерство вовсе не означает на практике предоставление защиты, опеки, помощи, а уж тем более содействие в заявленных масштабах?
Истинный замысел данного механизма – создавать условия для перевода той или иной страны под внешнее управление США. Вам помогут с принятием решений, но будут использовать вашу территорию, ресурсы, возможности без учета ваших же интересов.
Эта не бескорыстность американцев видна хотя бы потому, с каким рвением они взялись за Армению, хотя ранее такой активности за ними замечено не было.
Армения до этого переживала тоже немало трудных исторических моментов. Что же не позволяло США проявить душевную щедрость, помочь, предоставить какие-то возможности?
Обмены визитами поставлены уже в режим эстафеты. На днях Республику посетила глава Агентства США по международному развитию Саманта Пауэр. Но там, где Саманта Пауэр, там успех...
Она вновь анонсировала помощь. Вопрос: что из этого будет предоставлено? Такую помощь обещали американцы очень многим, в частности, Сербии, но ничего Сербия не получила.
Может, не нынешним властям Армении, но платить-то все равно придется, потому что они всегда спрашивают за каждый вложенной цент, а теперь они научились спрашивать еще и за каждый обещанный центр, даже если он не был предоставлен.
Кто, сколько и как будет компенсировать США их заботу и так называемое внимание? Это тоже хороший вопрос», – отметила Захарова.