Ռուսաստանը երբեք իր ընկերներին, դաշնակիցներին կամ գործընկերներին ընտրություն չի ներկայացրել՝ մեզ հետ, թե մեր դեմ։ Մենք նման խնդիր չենք ունեցել, դա հակասում է մեր հիմնական սկզբունքներին. Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Արևմուտքի այս անամոթ ոճը ենթադրում է լիակատար անտեսում նրանց շահերի և մտահոգությունների նկատմամբ, ում հետ նրանք ռազմավարական երկխոսություն են հաստատում։ Դասական օրինակ է Ուկրաինան, թեև միակը չէ։
Արդյո՞ք հայ ժողովուրդը գիտակցում է, որ նման, այսպես կոչված, գործընկերային հարաբերությունները գործնականում չեն նշանակում պաշտպանություն, խնամակալություն, օգնություն, առավել եւս` հայտարարված մասշտաբով օգնություն:
Այս մեխանիզմի իրական նպատակն է պայմաններ ստեղծել որոշակի երկրի՝ Միացյալ Նահանգների արտաքին վերահսկողության տակ անցնելու համար։ Նրանք կօգնեն ձեզ որոշումներ կայացնելիս, բայց կօգտագործեն ձեր տարածքը, ռեսուրսները, հնարավորությունները՝ առանց ձեր շահերը հաշվի առնելու։
Ամերիկացիների այս անշահախնդիր լինելը տեսանելի է թեկուզ միայն այն եռանդով, որով նրանք բռնեցին Հայաստանը, թեև նախկինում նման ակտիվություն չէր նկատվում։
Մինչ այս Հայաստանը նույնպես շատ դժվար պատմական պահեր է ապրել։ Ի՞նչը թույլ չի տվել ԱՄՆ-ին նախկինում էլ մեծահոգություն ցուցաբերել, օգնել և որոշակի հնարավորություններ տալ։
Այցելությունների փոխանակումն արդեն անցել է էստաֆետային ռեժիմի։ Վերջերս ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը այցելեց Հայաստան: Բայց որտեղ Սամանթա Փաուերն է, այնտեղ հաջողություն…
Նա կրկին հայտարարեց օգնության մասին։ Հարց. սրանից ի՞նչ կտրամադրվի: Ամերիկացիները նման օգնություն են խոստացել շատերին, մասնավորապես՝ Սերբիայի, սակայն Սերբիան ոչինչ չի ստացել։
Միգուցե ոչ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները, բայց դուք դեռ ստիպված կլինեք վճարել, քանի որ նրանք միշտ պահանջում են ներդրված յուրաքանչյուր ցենտը, իսկ հիմա սովորել են հաշիվ պահանջել ամեն մի սենտի համար, նույնիսկ եթե այն չի տրամադրվել։
Ո՞վ, ինչքա՞ն և ինչպե՞ս է հատուցելու ԱՄՆ-ին իր հոգածությունն ու, այսպես ասած, ուշադրությունը։ Սա նույնպես լավ հարց է»,- նշել է Զախարովան։

Russia has never confronted its friends, allies and partners with a choice: with us or against us. We had no such task, it contradicts our basic principles. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said this during a briefing.'
"This unapologetic style of the Westerners implies a complete disregard of the interests, concerns of those with whom they are establishing a strategic dialog. The classic example is Ukraine, though not only Ukraine.
Does the Armenian people realize that such so-called partnerships do not mean in practice the provision of protection, guardianship, assistance, and even less assistance on the declared scale?
This unselfishness of the Americans is evident at least because of the eagerness with which they took up Armenia, although they had not been so active before.
Armenia had experienced many difficult historical moments before. What prevented the U.S. from showing generosity, helping, providing some opportunities?
The exchange of visits is already in the "estafte" mode. The other day, the Republic was forgiven by the head of the U.S. Agency for International Development, Samantha Power. But where there is Samantha Power, there is success....
She again announced assistance. Question: what of it will be provided? The Americans promised such assistance to many people, particularly to Serbia, but Serbia did not receive anything.
Maybe not to the current Armenian authorities, but they will still have to pay, because they always ask for every penny invested, and now they have learned to ask for every promised center, even if it was not provided.
Who, how much and how will the US be compensated for their care and so-called attention? This is also a good question," Zakharova noted.