Հայաստանում «Գաղտնազերծման մասին» օրենքը ոչ հիմա,  ոչ էլ ապագայում չի ընդունվի: Այդ մասին «Արմենպրեսս» գործակալությանը հայտնել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գեներալ-գնդապետ Գորիկ Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, կարծիք է ստեղծվում, որ նման  նախաձեռնությամբ հանդես եկողները  խորությամբ չեն ընկալում  ՀՀ անվտանգության մարմինների դերն ու նշանակությունը,  պատկերացում չունեն, թե նման նախաձեռնությունն ինչ հետեւանքներ կարող է ունենալ  անվտանգության համակարգի  եւ հետեւապես` պետության համար:
«Մի շարք եվրոպական երկրներ, այդ թվում, հետխորհրդային մի քանի հանրապետություններ  նմանատիպ քայլեր ձեռնարկեցին այս ուղղությամբ: Պետք է նշեմ, որ դա չարժանացավ հասարակության լայն խավերի հավանությանը եւ ժամանակին կասեցվեց:
Այստեղ պետք է նշել այն փաստը, որ ոչ մի հատուկ ծառայություն չի գործում եւ չի կարող գործել  առանց գործակալական ցանցի, եւ նույնիսկ նախկինում համագործակցած  գործակալների բացահայտման նախադեպը  զգալի հարված կհասցնի  անվտանգության ողջ համակարգին:
Հիմա մի քանի խոսք գործակալների մասին: Նրանց ճնշող մեծամասնությունը եւ խորհրդային ժամանակաշրջանում եւ այժմ պարկեշտ, հայրենասեր, մարդկային լավագույն հատկանիշներով օժտված անձնավորություններ են:
Արժե  նշել, որ ելնելով երկրի  զարգացման արդի իրողությունից, անկախ պետականության գոյությունից,  հիմնովին վերաիմաստավորվել է ծառայության կողմից լուծվող քաղաքացու, հասարակության եւ պետության անվտանգության ապահովմանն  ուղղված խնդիրները:
Վերջին տարիներին Հայաստանի տարածքում  արտասահմանյան  լրտեսների  բացահայտման  հիմնական վաստակը  անվտանգության ծառայության հետ  համագործակցող անձնավորություներինն է, որոնց մասին կոնկրետ  տեղեկությունները  համաձայն ՀՀ օրենքի հանդիսանում են պետական գաղտնիք:
Կարծում եմ, որ «Գաղտնազերծման մասին» օրենքը ոչ հիմա, ոչ էլ ապագայում չի ընդունվի: Անկախ բոլոր քաղաքական ելեւէջներից մեր հայրենակիցները ամեն ինչից վեր կդասեն Հայրենիքի անվտանգությունը»,- ասել է Գորիկ Հակոբյանը:
Նշենք, որ օրինագծի հեղինակները նշում են, որ օրենքը վերաբերում է օտար գործակալներին բացահայտելուն եւ որեւէ կապ չունի Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների հետ: Օրինագիծը ենթադրում է այն պաշտոնների աշխատանքից ազատում, ովքեր մինչեւ 1991-ի սեպտեմբերի 21-ը կապ են ունեցել օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների հետ:

Закон «О люстрации» не будет принят в Армении ни сегодня, ни в будущем. Об этом агентству «Арменпресс» сообщил глава Службы Национальной Безопасности Армении, генерал-полковник Горик Акопян.
По его словам, создается впечатление, что выступающие с этой инициативой не до конца осознают роль и значение органов безопасности Армении и не имеют представления, какие последствия может иметь подобная инициатива для системы безопасности, и особенно для государства.
«Ряд европейских стран, в том числе несколько постсоветских республик, предприняли подобные шаги в этом направлении. Должен отметить, что это не удостоилось одобрения широких слоев общества, и было вовремя приостановлено.
Здесь следует отметить тот факт, что ни одна спецслужба не действует и не может действовать без агентурной сети, и прецедент разоблачения даже тех агентов, которые сотрудничали в прошлом, нанесет значительный удар по всей системе безопасности.
Сейчас несколько слов об агентах. Их подавляющее большинство и в советский период и сейчас являются порядочными, патриотичными, наделенными наилучшими человеческими качествами людьми.
Следует отметить, что исходя из современных реалий развития страны, вне зависимости от наличия государственности, в корне были переосмыслены решаемые со стороны службы задачи, направленные на обеспечение безопасности гражданина, общества и государства.
Основная заслуга разоблачения иностранных шпионов на территории Армении за последние годы принадлежит лицам, сотрудничающим со службой безопасности, конкретные сведения о которых, согласно закону Армении, являются государственной тайной.
Я считаю, что закон «О люстрации» не будет принят ни сейчас, ни в будущем. Вне зависимости от политических процессов наши соотечественники поставят безопасность Родины выше всего», - заявил Акопян.