Տպավորություն կա, որ Ադրբեջանը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը փորձում է փակուղի տանել: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց  ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը։
«Մենք սրա մասին խոսում ենք Թուրքիայի պաշտոնյաների հետ։ Իմ կարծիքով՝ ընդհակառակը, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը կարող է ավելի մեծ խթան հանդիսանալ Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղության գործընթացին»,-ասաց պատգամավորը։
Նա նշեց, թե Ադրբեջանն ակնհայտորեն հակված չէ, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները կարգավորվեն և սահմանը բացվի։

Складывается впечатление, что Азербайджан пытается завести в тупик процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией. Об этом сегодня, 4 марта, в беседе с журналистами в Национальном собрании Армении сказал председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Саркис Ханданян.
«Мы говорим об этом с официальными лицами Турции. По моему мнению, налаживание отношений между Арменией и Турцией, наоборот, может стать хорошим стимулом для мирного процесса между Арменией и Азербайджаном», - сказал депутат.
Он отметил, что Азербайджан очевидным образом не расположен к тому, чтобы отношения между Арменией и Турцией нормализовались, и граница была открыта.