ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կոչ է արել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին չմիջամտել Հայաստանի ներքին գործերին։ Այս մասին Միրզոյանը հայտնել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության գերագույն հանձնակատար, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասի հետ հունիսի 30-ին Երեւանում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում՝ մեկնաբանելով Լավրովի խոսքերը Հայաստանի իրավիճակի մասին։
«Մինչեւ մամուլի ասուլիսը հասցրի ծանոթանալ սիրելի գործընկերոջս՝ Լավրովի մեկնաբանությանը։ Պարոն Լավրովի տեղեկությունը թերի է եւ ոչ ճիշտ։ Եթե չեմ սխալվում, նա օգտագործել է «իշխանությունների պայքարը եկեղեցու դեմ» արտահայտությունը։ Լավրովի տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը, Հայաստանում պայքար չի մղվում եկեղեցու դեմ։ Այն, ինչը նա նկատի ունի, ենթադրում է մի քանի եկեղեցականների մասնակցությունը քաղաքական գործունեությանը»,- հայտնել է նախարարը։
Ինչպես ավելացրել է Միրզոյանը, իրավապահների տեղեկացմամբ՝ խոսքը անօրինական հեղաշրջման պատրաստմանը կամ նախաձեռնմանը մասնակցության մասին է։
«Դա իրավական գործընթաց է եւ ՀՀ ներքին գործը։ Ավելի լավ կլիներ Լավրովը չմիջամտեր ՀՀ ներքին գործերին»,- խորհուրդ է տվել Միրզոյանը՝ նման կոչ հասցեագրելով ռուս պատգամավորներին եւ մեդիային։ Միրզոյանի կարծիքով՝ նրանք պետք է մեծ հարգանքով վերաբերվեն ՀՀ ինքնիշխանությանը եւ այլեւս երբեք չմիջամտեն Հայաստանի գործերին։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has called on Russian Foreign Minister Sergey Lavrov not to interfere in Armenia's internal affairs. Mirzoyan stated this at a joint press conference with Kaja Kallas, the visiting Vice-President of the European Union (EU) Commission and High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy, in Yerevan on Monday—and commenting on Lavrov's statements about the present-day situation in Armenia.
"Before the press conference, I managed to get familiarized with the comments of my dear colleague Lavrov. Mr. Lavrov's information is incomplete and incorrect. If I am not mistaken, he used the expression ‘the [Armenian] authorities' fights against the [Armenian Apostolic] church.’ Lavrov's information does not correspond to reality; no fight is waged in Armenia against the [Armenian Apostolic] church. What he means implies the participation of several clergymen in political activities," the Armenian FM said.
Mirzoyan added that according to Armenian law enforcement agencies, this is about participation in the preparation or launch of an illegal coup in Armenia.
“This is a legal process and an internal matter of the Republic of Armenia. It would be better if Lavrov did not interfere in the internal affairs of the Republic of Armenia,” Mirzoyan advised, and addressed such a call to Russian MPs and the media, too. In Mirzoyan’s opinion, they should treat Armenia’s sovereignty with great respect and never interfere in the country’s affairs again.