ՀՀ կառավարությունն իր այսօրվա՝ նոյեմբերի 14–ի նիստում հավանություն տվեց ԵԱՏՄ–ի և ԱՄԷ–ի միջև տնտեսական գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանը։
2025 թ. հունիսի 27–ին Մինսկում ստորագրված համաձայնագրի նպատակն է ազատականացնել և պարզեցնել կողմերի միջև առևտուրը, այդ թվում՝ սակագնային և ոչ սակագնային խոչընդոտների նվազեցման միջոցով, ինչպես նաև խրախուսել կողմերի միջև առևտրի ընդլայնումը։
«Համաձայնագիրը կարգավորում է տնտեսական համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ փոխադարձ առևտրի դյուրացումն ու խթանումը, ներքին շուկայի պաշտպանությունը, մաքսային կարգավորումը, սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումները, առևտրում տեխնիկական խոչընդոտները, պետական գնումները, էլեկտրոնային առևտուրը և այլ բնագավառներին առնչվող խնդիրները»,– ասված է համաձայնագրի նախագծի հիմնավորման մեջ:
Բացի այդ, առավել բարենպաստ ռեժիմի ապահովման նպատակով համաձայնագրով նախատեսվում են ընդհանուր առևտրում պաշտպանիչ միջոցների կիրառման ժամանակ ԱՀԿ նորմերի ապահովում:
Համաձայնագրում նաև հատուկ ուշադրություն է դարձվել փոքր և միջին ձեռնարկությունների փոխգործակցությանը:
Նախագծում նշվում է, որ համաձայնագրի կնքման արդյունքում ԵԱՏՄ անդամ պետությունները ստանում են մուտքի արտոնյալ պայմաններ ապրանքային անվանացանկի 86%–ի չափով, որի արտահանման ծածկույթը դեպի ԱՄԷ Եվրասիական տնտեսական միության համար կազմում է 98%:
Այս համաձայնագրով Հայաստանից դեպի ԱՄԷ արտոնյալ պայմաններով արտահանման ծածկույթը կկազմի ընթացիկ արտահանման 95%–ը։

At its cabinet session Friday, the government of Armenia approved the ratification of the economic partnership agreement between the Eurasian Economic Union (EAEU) and the United Arab Emirates (UAE).
The purpose of this agreement, signed on June 27 in Minsk, Belarus, is to liberalize and simplify trade between the two aforesaid parties, including through reducing tariff and non-tariff barriers, as well as to encourage the expansion of trade between them.
In addition, for the purpose of ensuring the most-favored procedure, the agreement provides for compliance with World Trade Organization norms when applying protective measures in overall trade.
Also, the agreement pays special attention to cooperation between small and medium-sized enterprises.
The draft states that as a result of concluding the agreement, the EAEU member states — including Armenia — will receive preferential access conditions covering 86% of the product nomenclature, whose export coverage to the UAE amounts to 98% for the EAEU.
Under this agreement, Armenia’s preferential export coverage to the UAE will amount to 95% of current exports.