Հայաստանը հատուկ նշանակություն է տալիս ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական հարաբերությունների աշխարհագրության ընդլայնմանը՝ այն դիտարկելով որպես համաշխարհային տնտեսությունում կազմակերպության դերի հետագա ամրապնդման կարևոր գործոն։ Այս մասին դեկտեմբերի 11-ին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նոր ազատ առևտրի համաձայնագրերի կնքումը ոչ միայն ակտիվացնում է երկխոսությունը, այլև նպաստում է մրցունակության բարձրացմանը՝ նոր հնարավորություններ բացելով մեր երկրներում տնտեսական աճի համար։
Տնտեսական համագործակցության մեկ այլ կարևոր տարր է տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտը։ Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների դիվերսիֆիկացումը կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ առևտրաշրջանառության աճի համար։
Այս համատեքստում կցանկանայի նշել, որ տարածաշրջանում տեղի ունեցող դրական փոփոխությունները նոր հնարավորություններ են բացում տնտեսական համագործակցության խորացման համար։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը կարող է կարևոր գործոն դառնալ տարածաշրջանային կապերի ընդլայնման և մեծ տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար տնտեսական կայունության ամրապնդման համար։ Այս կապակցությամբ, ցանկանում եմ ողջունել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի որոշումը՝ ապաշրջափակել Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան ուղարկվող բեռների տարանցումը։ Սա մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման շրջանակներում զգալի ձեռքբերումներից մեկն է», - նշել է Փաշինյանը։

Армения придает особое значение расширению географии внешнеэкономических связей ЕАЭС, рассматривая это направление как ключевой фактор дальнейшего укрепления роли организации в мировой экономике. Об этом на заседании Евразийского межправительственного совета 11 декабря заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Заключение новых соглашений о свободной торговле не только активизирует диалог, но и способствует повышению конкурентоспособности, открывая новые возможности для роста экономики наших государств.
Еще одним важным элементом экономического взаимодействия является транспортно-логистическая сфера. Диверсификация транспортной инфраструктуры способна придать дополнительный импульс увеличению товарооборота.
В этом контексте хочу отметить, что происходящие в регионе положительные изменения открывают новые возможности для углубления экономического сотрудничества.
Разблокировка региональных коммуникаций может стать важным фактором расширения региональных связей и укрепления экономической устойчивости для всех стран большого региона. В этой связи хочу поприветствовать решение президента Азербайджанской республики по разблокировке транзита для грузов, направленных в Армению через территорию Азербайджана. Это одно из значимых достижений в рамках установления мира и стабильности в нашем регионе», - отметил Пашинян.