Ես իմացել եմ, որ Չինաստանում կա մեծ չինական պատ, որ Չինաստանում կա կոնֆուցիոս, Չինաստանում թուղթն է ստեղծվել, վառոդն է ստեղծվել, մետաքսն է ստեղծվել, բայց որ Չինաստանում կա հալուցինացիա առաջացնող սունկ, առաջին անգամ դրա մասին իմացել եմ կալուգացի Սամոյից և իրենց շրջապատից։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 29–ին, Դիլիջանում ՔՊ քարոզարշավի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Դրանք, որ գնում են Չինաստան կամ որևէ տեղեր, դրանց առաջին հետաքրքրության օբյեկտը հալուցինացիա առաջացնող սունկն է։ Ամեն մեկն իր փչացածության աստիճանի է մտածում, և ես խոստացել եմ, ասել եմ՝ քեզ դե յուրե դատարանում սունկ եմ կերցնելու, և այդ սունկը ինքը պիտի ուտի բոլորիդ աչքի առաջ»,–ասաց նա։
Փաշինյանը հայտարարեց, որ նախկիններն ուզում են խլել իշխանությունը ժողովրդից և անել այն, ինչ անում էին մինչև 2018 թվականը. «Դուք հիշո՞ւմ եք, թե Դիլիջանը ինչ վիճակում էր 2018 թվից առաջ, ու հիմա ինչ վիճակում է»։
Անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փեսայի Գուլոյանի պետականացված առանձնատանը՝ նա հայտարարեց. «Ծառուկյանի կլանի առաջին տունը բռնագանձվել է, դատարանի որոշումը մտել է ուժի մեջ, որ Գուլոյանի տունը պետական սեփականություն է, դրանից հետո, գնացել են այդ տնից գողություն են արել և հիմա նոր քրեական գործ է հարուցված։  Ծառուկյան Գագոն և իր փեսեն գնացել են այդ տան պատերից քարերը պոկել են, և մի հատ էլ դրա համար են դատվելու։ Պատերից քարերը պոկել են, գողացել են, չգիտեմ ինչ ոսկեջրած է եղել, ինչ է եղել, բայց հիմա քրեական գործ է հարուցած, որովհետև այդ քարը իրենցը չի եղել»,–ասաց նա։

Я знаю, что в Китае есть Великая китайская стена, что в Китае есть Конфуций, что в Китае изобрели бумагу, порох и шелк, но о том, что в Китае есть грибы, вызывающие галлюцинации, впервые узнал от калужца Само и их окружения. Об этом заявил во время агитационной кампании «Гражданского договора» в Дилижане 29 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Когда эти (люди) ездят в Китай или куда-либо еще, их первым объектом интереса становятся грибы, вызывающие галлюцинации. Каждый мыслит в меру своей испорченности, и я пообещал, сказал: де-юре в суде я накормлю тебя грибами, и эти грибы он сам должен будет съесть на глазах у всех вас», - заявил Пашинян.
По его словам, бывшие хотят отнять власть у народа и делать то, что делали до 2018 года. «Вы помните, в каком состоянии был Дилижан до 2018 года и в каком состоянии он находится сейчас?», - сказал глава правительства.
Касаясь темы национализированного особняка Гулояна - зятя лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, он заявил: «Первый дом клана Царукяна конфискован, решение суда вступило в силу, дом Гулояна является государственной собственностью, после этого они совершили кражу из этого дома, в связи с чем возбуждено новое уголовное дело. Гагик Царукян и его зять еще и отодрали камни со стен этого дома, и за это их будут судить», - заключил Пашинян.