Ռուսաստանյան «Ժամանակի էությունը» շարժման Ղրիմի կառույցը, որի հիմնադիրը Սերգեյ Կուրղինյանն է, դեկտեմբերի 21-ին Սիմֆերոպոլում Ստալինի լուսանկարների ցուցահանդես է կազմակերպել` նվիրված նրա ծննդյան 133-ամյակին: Ցուցահանդեսի վայր ժամանած Ղրիմաթաթարական ժողովրդի մեջլիսի նեկայացուցիչները շրջել են ցուցապաստառները եւ վրան ֆաշիստական խորհրդանշան նկարել:
Մեջլիսի քարտուղարության ղեկավար Զաիր Սմեդլյաեւը կոչ է արել «հեռացնել այդ զառանցանքը» եւ անձամբ մի քանի ցուցատախտակներ է շուռ տվել: Ցուցահանդեսն արտոնված է եղել, եւ կարգուկանին հետեւել են ոստիկանության աշխատակիցները: Սակայն նրանք չեն միջամտել կատարվածին, գրում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը»:
«Լրագրողական հետաքննության կենտրոնը» ներկայացրել է Զաիր Սմեդլյաեւի հայտարարությունը. «Երբ ռուսական ինչ-որ «ձախ» կազմակերպություն անկախ պետության տարածքում 20-րդ դարի մենամեծ բռնապետերից մեկին է փորձում մեծարել, մենք չենք կարող անտարբեր մնալ: Ստալինի պատճառով խորհրդային տերությունը մի քնաի միլիոն մարդ է կորցրել: Նրա պատճառով զոհվել է Ղրիմի բնակչության գրեթե կեսը: Եւ երբ ինչ-որ մեկը ցինիկաբար նման ակցաներ է կազմակերպում, դա նշանակում է թքել մեր ժողովրդի երեսին»:

Крымская ячейка российского движения «Суть времени», основателем которого является Сергей Кургинян, 21 декабря организовала в Симферополе выставку фотографий Сталина, посвященную 133-летию со дня рождения. Прибывшие на место члены Меджлиса крымскотатарского народа опрокинули стенды и нарисовали на них свастику.
Руководитель секретариата Меджлиса Заир Смедляев с криком: «Да убирайте этот бред!» лично опрокинул пару сталинских стендов. После этого поверх фотографий «вождя народов» представители крымскотатарского народа нарисовали свастику. Выставка была разрешенной и за порядком следили сотрудники милиции. Но в происшедшее они вмешиваться не стали, сообщает «Московский комсомолец» это – плевок в лицо всему нашему народу».
Портал «Центр журналистских расследований» приводит заявление Заира Смедляева: «Когда какая-то российская “левая” организация проводит на территории независимой державы акции по возвеличиванию одного из величайших тиранов 20 века, мы не могли пройти мимо. Из-за Сталина несколько миллионов человеческих жизней потеряла советская держава. Из-за него в депортации погибла почти половина крымскотатарского народа. Поэтому, когда кто-то цинично будет проводить такие акции, это – плевок в лицо всему нашему народу».
Издание «Аргументы недели – Крым» также приводит слова Смедляева о том, что организатор выставки Виктор Миронов известен своими скандальными заявлениями о справедливости сталинских репрессий в отношении крымских татар.