Հիլարի Քլինթոնը պաշտոնապես լքել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի պաշտոնը` այն թողնելով Ջոն Քերիին: «Ինձ համար մեծ պատիվ էր աշխատել Ձեր աշխատակազմում եւ ներկայացնել մեր երկիրն աշխարհում: Ես առավել քան երբեք վստահ եմ ԱՄՆ-ի գլոբալ առաջատարության եւ աշխարհում բարության ուժ դառնալու մեր ունակության հարցում», - ասված է Քլինթոնի՝ նախագահ Բարաք Օբամային հասցեագրված նամակում:
Պետքարտուղարի պաշտոնում Քլինթոնի վերջին օրը մթագնել է Անկարայում ԱՄՆ-ի դեսպանատան մոտ տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, որը խլել էր թուրք հսկիչի կյանքը: «Մենք ապրում ենք շատ բարդ եւ վտանգավոր ժամանակներում: Ես գիտեմ, որ XXI դարում աշխարհին բազմաթիվ դժվար օրեր են սպասվում: Սակայն այսօր ես ավելի լավատեսորեն եմ տրամադրված, քան չորս տարի առաջ», - ասել է Քլինթոնը պետդեպարտամենտի աշխատակիցներին, հայտնում է «Ռուսաստանի ձայնը»:
Նա գործընկերներին խոստովանել է, որ շատ կկարոտի նրանց՝ ընդգծելով, որ վստահ է` իր հաջորդը լավ պետքարտուղար կլինի: Պետդեպարտամենտի աշխատակիցները Քլինթոնի ճառի ժամանակ ցուցադրել են «Շնորհակալություն» մակագրությամբ մեծ պաստառ: Պետքարտուղարի լիազորությունները մամուլի եւ հասարակայնության համար փակ արարողության ժամանակփոխանցվել են Քերիին:

Хиллари Клинтон официально ушла с поста госсекретаря США, уступив его Джону Керри. «Это была честь для меня - работать в вашей администрации и представлять нашу страну в мире. Я более чем когда-либо уверена в глобальном лидерстве США и нашей способности быть силой добра в мире», - говорится в письме Клинтон, отправленном президенту Бараку Обаме незадолго до ее последнего отъезда из госдепартамента в статусе его главы.
Последний день Клинтон на посту госсекретаря омрачил теракт у посольства США в Анкаре, унесший жизнь турецкого охранника. «Мы живем в очень сложное и опасное время, в чем мы убедились сегодня, узнав о случившемся в посольстве в Анкаре. Я знаю, что миру, который мы пытаемся построить в XXI веке, предстоит много тяжелых дней. Но сегодня я настроена более оптимистично, чем когда стояла здесь четыре года назад», - сказала Клинтон сотрудникам госдепартамента, сообщает «Голос России».
Она призналась коллегам, что будет очень скучать по ним, подчеркнув, что убеждена - ее преемник будет успешным госсекретарем. Сотрудники госдепартамента во время речи уходящей начальницы держали в руках большой плакат с надписью «Спасибо». Полномочия госсекретаря перешли к Керри на закрытой для прессы и публики церемонии.