Այն, ինչ հիմա  տեսնում եմ, կանխատեսելի էր ընտրություններից առաջ: Այս մասին այսօր՝ մարտի 2-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Թատրոնի եւ կինոյի ինստիտուտի ռեկտոր Արմեն Մազմանյանը:
Նա նշեց, որ դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ դեռեւս ընտրություններից առաջ քաղաքական դաշտում հայտնվում են երկու թեկնածու, որոնք հայտարարում են, թե միեւնույն է՝ ընտրություները կեղծ են, կեղծվելու են, եւ այդպես նախօրոք ստեղծվում է ֆոն, որ հետո խաղալու բան լինի: Նրա կարծիքով՝ սա որոշակի տեխնոլոգիա է՝ միգուցե ուղղորդված, միգուցե ինքնաբուխ:
Արմեն Մազմանյանի կարծիքով՝ կա նաեւ ակնհայտ փորձ՝  նսեմացնելու ընտրություն ասվածը, երբ հայտնվեց էպոսագետը եւ եւս դարձավ թեկնածու: « Այդտեղ պարզ դարձավ, որ նախագահի ընտրությանը եւ ժեկի պետի ընտրության մեջ տարբերություն չկա, այսինքն՝ մարդը կարող է  ունենալ կապիտալ՝  երեք մեքենայի տեսքով ու դառնալ նախագահի թեկնածու, սա էլ խնդիր ուներ ամբողջին տալ զավեշտալի, անլուրջ վիճակ»,- նշեց ռեկտորը: Նա շեշտեց, որ Էպոսագետը հանրության ուշադրությունը շեղում էր լուրջ խնդիրներից՝  իր մեքենաներով, շեռլոկհոլմսյան հայտնագործություններով, հետաքրքիր եւ ծիծաղելի, արդյունքում նոր էպոս է գրել:
Այնուհետեւ, նրա խոսքով, Պարույր Հայրիկյանի  միջոցով փորձեցին «դեստաբիլացնել» վիճակը, որպեսզի հետաձգեն ընտրությունները 14 oրով, բայց նա վերջին վայրկյանին չուզեց լինել ինչ-որ խաղի փոքր դերակատար եւ հրաժարվեց հետաձգելուց:
Արման Մազմանյանը նշեց, որ հանձնաժողովներում բազմաթիվ ընդդիմադիր ներկայացուցիչներ կային, այս անգամ դրսից մի քանի անգամ շատ «տղա» էին հրավիրել՝ դիտորդներ: Նա տարակուսանք հայտնեց, թե ինչպես եղավ ամեն ինչ ավարտվեց, նոր միայն խոսում են կեղծիքների մասին, ռեկտորը հարցնում է, թե այդ դեպքում ինչու են ստորագրել արձանագրությունները, միթեւ բոլոր հանձնաժողովներում ճնշել են անդամներին, ներկայացուցիչներին, դիտորդներին:   «Բա գցել են, ինչի՞ եք ստորագրել ակտերը, ի՞նչ է ձեր բոլոր հանձնախմբի անդամներին, էն չորս կուսակցությունների ներկայացուցիչներին բոլորին առել են, վախեցրել են, ճնշել են»,- նշեց Մազմանյանը:
Նրա խոսքով՝ շատ սովորական բան է եղել, պարզապես ընդդիմությունը չի կարողացել միանալ, սեփական ամբիացիներից ելնելով ոչ մեկին չհայտարարեց համար մեկ, այդպես էլ տարանջատված, իրար ձեռից ձայներ տարած մնաց, ժողովրդի մեջ ծնվեց դեպրեսիա, իսկ  Սերժ Սարգսյանը օբյեկտիվորեն ունի իր անհրաժեշտ քանակը:
«Էն խեղճ Սերժ Թանկյանին սարերից էն կողմ համոզել են, որ թուրդ վերցրու արի, մեզ ստեղ մորթում են, գոնե դուք Փարիզում կանգնեք, որ մեզ ստեղ չնստացնեն, դուք սա համարում եք քաղաքական ազնիվ տեխնոլոգիա՞»,- նշեց ռեկտորը:
Նա նաեւ շեշտեց, որ նույն ընդդիմադիր ուժերը ոչ արդար ընտրություն էին ուզում, ոչ էլ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ընտրվելը, եւ եթե ցանկանում էին, թող միանային «Ժառանգության» ներկայացուցչին մինչ ընտրությունները, ոչ թե հիմա. «Մինչեւ վերջ մնացել եք ղրաղ, թողել եք բարձիթող, հենց տեսնում եք՝ աժիոտաժ կա,  ժողովրդին փողոց գցելու, ռասկռուտկի տեղ կա, ակտիվանում եք, կանգնում եք Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կողքը, երկու օր առաջ կանգնեիք»,- ասաց նա՝ շեշտելով, թե եթե իշխանափոխություն են ուզում, թող սկսեն ներքեւներից՝  թաղապետարաններից, ավագանիներից:

YEREVAN. – What I see now was predictable prior to Armenia’s presidential election on February 18, Yerevan State Institute of Theater and Cinema (YSITC) Rector Armen Mazmanyan stated during a press conference on Saturday.
He noted that this is conditioned on the fact that two candidates appeared prior to the vote and stated that the election will be rigged, and thus a backdrop was set so that there will be something to play with afterwards.
In Mazmanyan’s words, there also is an apparent attempt at depreciating the phenomenon of elections in the country.
“It became clear that there is no difference between the electing the president and electing a town hall chief [in the country],” the YSITC rector said.
Mazmanyan also noted that there were numerous opposition representatives in the electoral commissions, expressed bewilderment that the opposition speaks about election fraud only now, and asked, if this was the case, why the opposition representatives signed under the protocols of these commissions.
In his words, the opposition was unable to unite, based on their own ambitions they did not agree on a single oppositional candidate, and thus they remained decoupled, snatched votes from one another, and a depression started among the people, whereas serving President Serzh Sargsyan objectively had the votes he needed.
“They convinced that poor Serj Tankian [the world-renowned Armenian musician and lead vocalist of the acclaimed rock band, System of a Down], from far away, that, ‘Pick up your sword, [and] come; they are slaughtering us here!’ Do you consider this to be a noble political technology?” Mazmanyan asked?
He also noted that the very same oppositional forces in Armenia wanted neither a fair election nor for opposition Heritage Party Chairman Raffi Hovannisian—who is declared runner-up to the winner, incumbent President Serzh Sargsyan, as a result of the presidential election on February 18, but who claims to be the real winner in the vote—to be elected. And if they truly wanted this, they should have joined Hovannisian before the vote, and not now.
Armen Mazmanyan stressed that if the opposition wants a change in power, it should commence this from the lower echelons: prefectures, city councils, etc.