Սեռական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության հակառակորդները, որոնք մայիսի 17-ի առավոտվանից հավաքվել էին Թբիլիսիի Ռուսթավելի պողոտայում, իմանալով, որ գեյերի կողմնակիցները գտնվում են Պուշկինի պուրակում, կարողացել են ճեղքել ոստիկանների շղթան եւ շարժվել դեպի պուրակ:
Բախումներից տուժել է 17 մարդ, այդ թվում՝ լրագրողներ, 12 մարդ տեղափոխվել է հիվանդանոց, հայտնում է «Ռուսթավի-2» հեռուստաալիքը:
Մի քանի ժամում գրանցվել է մի քանի միջադեպ: Գեյերի  պաշտպանության ցույցի մասնակիցների մի մասը՝ ենթադրաբար  տասը հազարից ավելի մարդ,  թաքնվել են ավտոբուսներից մեկում, որոնք նախապես տեղակայվել էին Ազատության հրապարակում:  Հակընդդեմ ցույցի մասնակիցները վազել են ավտոբուսի հետեւից, երբ այն շարժվել է: Տուժել է մեկ մարդ:
Գեյերի հակառակորդները մինչեւ հիմա այնտեղ են: Պարբերաբար բախումներ են տեղի ունենում, երբ լուր է ստացվում այս կամ այն վայրում սեռական փոքրամասնության պաշտպանների գտնվելու մասին: Վերջին միջադեպը տեղի է ունեցել  մետրոյի «Ռուսթավելի» կայարանի մոտ, հայտնում է «Նովոստի Գռուզիան»:
Ավելի վաղ Վրաստանում  սկանդալային հայտնի հայր Բասիլը, որը  բանտ էր նստել Եհովայի վկաների եւ ավետարանչականների վրա հարձակման պատճառով, խոստացել էր «եղինջի հեղափոխություն» կազմակերպել սեռական փոքրամասնությունների համար:  Հայր Բասիլը եւ շուրջ 50 կանայք եղինջներով խմբվել  են Ռուսթավելի պողոտայում գտնվող խորհրդարանի շենքի մոտ, որտեղ պետք է տեղի ունենար սեռական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանների ցույցը:
Թբիլիսիի քաղաքապետարանը երկու  հանրահավաքն էլ արտոնել էր՝ սեռական փոքրամասնությունների պաշտպաններինը՝ Ազատության հրապարակում, եւ նրանց հակառակորդներինը՝ Ռուսթավելի պողոտայում: ՆԳՆ-ից խոստացել էին ապահովել երկու հանրահավաքների մասնակիցների անվտանգությունը: Մայիսի 17-ին նշվում է հոմոֆոբիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը:

Противники акции в защиту прав сексуальных меньшинств, которые с утра 17 мая, собрались на проспекте Руставели Тбилиси, прорвали кордон полиции, узнав, что сторонники ЛГБТ переместились к Пушкинскому скверу. Акция изначально планировалась у старого здания парламента, но ее организаторы из НПО «Идентичность», с целью обеспечения безопасности участников, решили сменить место собрания.
В результате столкновения пострадали 17 человек, в том числе журналисты, 12 из них были госпитализированы, сообщает телекомпания «Рустави-2».
На протяжении нескольких часов было зафиксировано несколько инцидентов. Часть участников акции в защиту ЛГБТ, предположительно, более десяти человек спрятались в одном из автобусов, которые предварительно были размещены на площади Свободы. Противники контр-акции погнались за автобусом после того как он тронулся с места. Один человек, предположительно, пострадал в это время.
Противники акции в защиту ЛГБТ до сих пор не расходятся. Периодически происходят столкновения, после того как поступают сообщения о нахождении в том или ином месте защитников сексуальных меньшинств. Последний инцидент произошел у станции метро «Руставели», сообщает «Новости-Грузия».
Ранее скандально известный в Грузии отец Басил, который отсидел срок за нападение на иеговистов и евангелистов, а также был отлучен от Грузинской православной церкви, но позднее возвращен в ее лоно, пообещал устроить «революцию крапивы» сексуальным меньшинствам. Отец Басил и около 50 женщин с крапивой в руках пришли к зданию парламента на проспекте Руставели, где должна была состоятся акция защитников прав ЛГБТ, чтобы как следует огреть крапивой ее участников.
Ранее мэрия Тбилиси санкционировала две акции - одну защитников ЛГБТ-сообщества на площади Свободы, другую – их противников на проспекте Руставели. В МВД обещали обеспечить безопасность участников обеих акций.17 мая отмечается Международный день борьбы с гомофобией.