Մեքսիկայի մայրաքաղաքում ոստիկանությունը ցրել է ուսուցիչներին, ովքեր մեկ քանի շաբաթ շարունակ շրջափակել են Սահմանադրության կենտրոնական հրապարակը: Ցուցարարները պահանջում են չեղյալ համարել կրթության վերաբերյալ բարեփոխումը, որի համաձայն, մասնավորապես, ուսուցիչները պետք է պարտադիր համակարգված տեստավորում անցնեն: Սեպտեմբերի 13-ին ցուցարարները արգելափակել են հրապարակի մուտքերը և սպառնացել են խափանել Անկախության հռչակմանը նվիրված տոնակատարությունը: Ի պատասխան իրավապահ մարմինները ուժային մեթոդների են դիմել, հաղորդում է Euronews-ը:
Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, վկայակոչելով Reuters-ին, նվազագույնը 40 մարդ վնասվածքներ են ստացել, ավելի քան 30-ը ձերբակալվել են: Մեքսիկական ՆԳՆ տվյալներով, ձերբակալվածների թվում ուսուցիչներ չկան: ԶԼՄ-ների տվյալներով, ավելի քան 10 ոստիկան է վիրավորվել:

В столице Мексики полиция разогнала преподавателей, которые в течение несколько недель оккупировали центральную площадь Конституции. Бастующие требовали отменить реформу образования, в соответствии с которой, в частности, вводится обязательное стандартизированное тестирование педагогов. 13 сентября манифестанты блокировали подступы к площади и угрожали сорвать празднование дня Независимости. В ответ стражи порядка применили силовые методы, сообщает Euronews.
Как передает РИА Новости со ссылкой на Reuters, не менее 40 человек получили ранения, более 30 человек были задержаны. По данным мексиканского МВД, среди арестованных учителей не было. По информации СМИ, более 10 полицейских получили ранения.