Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 4-ին Երեւան քաղաքում հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի արտգործնախարար Դիդյե Բուրկհալտերի հետ եւ քննարկել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը եւ տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ հակամարտության կարգավորման ամենամեծ խոչընդոտը հանդիսանում է պաշտոնական Բաքվի ռազմատենչ քաղաքականությունը, եւ կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից համապատասխան քայլերի ձեռնարկումը Ադրբեջանին դատապարտելու ու կառուցողական հուն բերելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը վերահաստատել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափի վերականգնմամբ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձինք:

В Ереване 4 июня состоялась встреча президента Швейцарии, действующего председателя ОБСЕ Дидье Буркхальтера с президентом Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяном.
Как отметил министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, в ходе встречи стороны обменялись мнениями о нынешней ситуации вокруг переговорного процесса. «Мы представили нашу точку зрения, в частности то, что для достижения реального прогресса в переговорном процессе необходимо, в первую очередь, восстановить участие Нагорно-Карабахской Республики на всех этапах переговорного процесса», - подчеркнул глава МИД НКР. Он добавил, что были обсуждены также меры укрепления доверия. «Мы высоко оценили роль Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования карабахского конфликта и констатировали готовность участвовать в этих усилиях», - сказал Мирзоян.
В ответ на вопрос, какой была реакция швейцарской стороны на упоминание о необходимости восстановления участия Нагорного Карабаха в переговорном процессе, глава внешнеполитического ведомства НКР отметил, что карабахская точка зрения была внимательно выслушана, и эта точка зрения известна всем.
Коснувшись новых предложений Швейцарии по карабахскому вопросу, Карен Мирзоян отметил, что участники встречи обменялись мнениями по поводу ряда вопросов, и детальнее об этом будет заявлено в подобающее время.