Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն եւ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ն բարձրաստիճան հոգեւորականների ուղեկցությամբ այսօր՝ նոյեմբերի 10-ին, այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղկեպսակ դրեցին Եղեռնի զոհերի հիշատակին: (ֆոտոռեպորտաժ)
Կաթողիկոսները հոգեհանգստյան արարողություն կատարեցին ի հիշատակՄեծ Եղեռնի նահատակների:
«Բնականաբար, մեր մտածումն էր, որպեսզի այսօր մինչեւ Եպիսկոպոսաց ժողովի աշխատանքների սկիզբը մեր եպիկոպոսաց դասով այցելենք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, մեր խոնարհումը բերենք մեր 1.5 միլիոն նահատակ զավակների հիշատակին եւ մեր աղոթքը բարձրացնենք աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի խաղաղ, ապահով կյանքի համար, եւ հայցենք տիրոջից, որպեսզի Եպիսկոպոսաց ժողովի աշխատանքները Սուրբ հոգու շնորհների ներքո իրականացվեն, եւ սպասվող ակնկալությունները մեր ժողովրդի իրականան»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն:
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ն նշեց, որ Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը կնշանավորվի երկու կարեւոր իրադարձություններով։
«Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը վճռական անկյունադարձը պետք է դառնա մեր ժողովրդի պատմության մեջ: 100 տարի մենք հիշեցինք եւ հիշեցրինք, հիմա ժամանակն է, որ մեր պահանջատիրությանը նոր հուժականություն եւ նոր գունավորում տանք: Անցած ամիսներին հաճախակի կերպով այս կետը ես շեշտեցի, չի բավեր 100-ամյակի առիթով ձեռնարկներ կազմակերպել, հիշել մեր նահատակները, այդ բոլորը կարեւոր են անկասկած, սակայն ես կկարծեմ, որ երկու կարեւոր իրադարձություններ պիտի լինեն. առաջինը Ցեղասպանության նահատակների սրբադասումն է, այդ նահատակները ժողովուրդը կընդունի որպես հավատքի եւ հայրենիքի նկատմամբ արյուն թափած նահատակների, երկրորդը՝ Հայաստանում եւ սփյուռքում տեղի ունենալիք նախաձեռնություններն ու հանդիսություններն են, որոնք պետք է հետեւողականորեն շեշտեն մեր ժողովրդի  պահանջատիրական կեցվածքը»,-ասաց կաթողիկոսը:

YEREVAN. - The Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II and Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I visited on Monday the Memorial of the Victims of Armenian Genocide and laid a wreath in memory of the victims, Armenian News - NEWS.am reports. View PHOTOS.
The requiem was performed in memory of the Genocide victims by two Catholicoi.
“Prior to the Bishops’ Synod we decided to visit the Memorial, bow our heads in memory of the 1.5 million sons and daughters, and offer our prayer for peaceful and secure life of our people,” Catholicos Karekin II told reporters.
The Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I stressed that the 100th anniversary of Armenian Genocide will be marked by two important events.
“The 100th year of Genocide must become a crucial milestone in the development of our nation’s history. For 100 years we remembered and reminded others about the Genocide; now it is time for new demands, time for new colors in our history. It is absolutely important to remember the 100th Anniversary, organize events, remember our martyrs, however, I think there should be two important events. First, we should canonize the martyrs of Genocide as the martyrs of the faith and of the country. Second, we must organize initiatives in Armenia and the Diaspora that illustrate firm intention of Armenian people to consistently leverage our position,” said Aram I.