Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին հիշաակի միջոցառում անցկացրած Ստամբուլի Տեխնիկական համալսարանի ուսանողների դեմ համալսարանի ղեկավարությունը հետաքննություն է սկսել։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը, ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին սգո միջոցառում կազմակերպած ուսանողների դեմ կարգապահական հետաքննություն է սկսվել, որի հետ կապված հայտարարություն է տարածել պրոռեկտոր Ալի Ֆուաթ Այդընը։
Հայտարարության մեջ ասվել է, թե 40 հոգանոց ուսանողների մի խումբ «այսպես» ասած Հայոց ցեղասպանության հիշատակման համար անօրինական պաստառ է փակցրել, ինչը հակասում է համալսարանի կանոնադրությանը։
Համալսարանի ուսանողները հայտնել են, որ համալսարանի ղեկավարությունը ճնշման տակ է պահում ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ուսանողներին։
Նշենք, որ ապրիլի 24-ին համալսարանի տարածքում ուսանողները Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման միջոցառում են կազմակերպել՝ պարզելով Հրանտ Դինի, Սեւակ Շահին Բալըքչըի եւ 1915-ի ապրիլի 24-ին ձերբակալված ու մահվան ուղարկված հայ մտավորականների լուսանկարները, ինչպես նաեւ բացականչել՝ «առերեսվեք Հրանտի հետ, ցեղասպանության հետ»։
Համալսարանի անվտանգության աշխատակիցներն ու ոստիկանները փորձել են ուսանողներից խլել պաստառները, որի ժամանակ որոշ ոստիկաններ ուժ են կիրառել ուսանողների դեմ։

Руководство Стамбульского технического университета начало дисциплинарное расследование в отношении студентов, которые 24 апреля провели траурное мероприятие по поводу сотой годовщины Геноцида армян. Заявление об этом распространил проректор университета Али Фуат Айдын.
Как пишет стамбульская армянская газета «Акос», в заявлении говорится, что группа из 40 студентов «повесила незаконный плакат» в память о жертвах «так называемого Геноцида армян», что противоречит уставу университета. Студенты же заявили, что руководство университета постоянно оказывает давление на учащихся, у которых оппозиционные взгляды.
Отметим, что 24 апреля студенты провели на территории университета мероприятие в память о жертвах Геноцида армян – в их руках были фотографии Гранта Динка, Севака Шахина Балыкчы и представителей армянской интеллигенции, арестованных и казненных 24 апреля 1915 года. Полицейские и сотрудники безопасности университета попытались отнять у них плакаты, а некоторые полицейские применили силу.