Ֆրանսիական ոստիկանությունն այսօր Աշխատանքային օրենսգրքի բարեփոխումների դեմ ամբողջ երկրում անցկացված բողոքի ակցիաների ժամանակ 73 ցուցարարի է ձերբակալել: Ցույցերի ընթացքում իրավապահների հետ բազմաթիվ բախումներ են գրանցվել: Այս մասին հաղորդել է Ֆրանսիայի ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիեռ-Անրի Բրանդեն:
Բացի այդ, ոստիկանության տվյալներով, Փարիզում բախումների ժամանակ 29 ոստիկան եւ 11 ցուցարար է վիրավորվել: Մայրաքաղաքում երթի ավարտին 58 մարդ է ձերբակալվել:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, ոստիկանության տվյալներով՝ Աշխատանքային օրենսգրքի դեմ անցկացված ցույցերին այսօր, ընդհանուր առմամբ, շուրջ 125 հազար մարդ է մասնակցել, որոնցից 75-80 հազարը՝ Փարիզում:
Արհմիությունները, սակայն, այլ թվեր են ներկայացնում: Նշվում է, որ Փարիզի փողոցներ է դուրս եկել շուրջ 1 մլն ցուցարար, իսկ ամբողջ երկրում նրանց թիվը կազմել է 1.3 մլն:

Французские полицейские задержали в общей сложности 73 человека во время проходивших сегодня по всей стране маршей протеста против реформы трудового кодекса, во время которых постоянно возникали стычки между стражами порядка и наиболее агрессивными демонстрантами. Об этом сообщил официальный представитель МВД республики Пьер-Анри Бранде.
Помимо этого, по данным полиции, во время столкновений в Париже ранения получили 29 стражей порядка и 11 манифестантов. В столице, где проходила самая массовая демонстрация, было задержано к концу шествия 58 человек, сообщает ТАСС.
В общей сложности, по информации МВД республики, в митингах и маршах протеста против трудовой реформы сегодня приняли участия порядка 125 тысячи человек. Из них «от 75 тысяч до 80 тысяч» - вышли на улицы Парижа.
В профсоюзах называют совершенно иные цифры. Как утверждают во Всеобщей конфедерации труда (ВКТ), только в Париже на улицы вышли почти 1 млн человек. Всего же по всей стране профсоюзные организации насчитали 1,3 млн участников шествий и митингов.