Մենք սուբսիդավորելու ենք այն կառույցին ու այն տնտեսությանը, որը շանս ունի մի օր ոտքի կանգնելու, եւ սուբսիդավորում չուզի: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին, գյուղատնտեսական մթերքների արտադրությամբ եւ վերամշակմամբ զբաղվող մի շարք ձեռնարկությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսության ոլորտի սուբսիդավորման նպատակահարմարության հարցին՝ Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է. «Մենք անպայման ստեղծելու ենք հիմնադրամ, որի հիմնական նպատակն է լինելու բիզնեսին աջակցելը, բայց՝ որպեսզի բիզնեսը փող աշխատի: Մենք սուբսիդավորելու ենք այն կառույցին ու այն տնտեսությանը, որը շանս ունի մի օր ոտքի կանգնելու, եւ սուբսիդավորում չուզի»:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ սուբսիդիաները պետք է ուղղվեն այն ծրագրերին, որոնք կնպաստեն ոլորտում արտադրողականության աճին:
Վարչապետը, ամփոփելով խորհրդակցությունը, նշել է, որ ակնկալում է խորհրդակցության մասնակիցներից առաջարկությունների փաթեթ՝ հարկային եւ մաքսային վարչարարության պարզեցման, տրանսպորտային փոխադրումների եւ հաղորդակցության այլընտրանքային ուղիների, մասնագիտական կրթական համակարգի բարեփոխման եւ սուբսիդավորման հասցեականության ճշգրտման վերաբերյալ: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է ներկայացնել կոնկրետ բիզնես ծրագրեր՝ մուլտիպլիկատիվ էֆեկտի առարկայական հաշվարկներով եւ յուրաքանչյուր կողմի հստակ անելիքների ձեւակերպմամբ: «Ձեր բիզնեսը ձեր փոխարեն ոչ ոք չի զարգացնելու, մեր երկիրը, մեր գյուղը ոչ ոք մեր փոխարեն չի կառուցելու, ոչ ոք մեզ ձրի փող չի տալու: Փող ենք տալիս, փող ենք աշխատելու այն դեպքում, եթե տրամաբանություն կա: Դուք ինձանից չինովնիկ եք: Որպեսզի մեր հանդիպումն առարկայական լինի, աշխատանքային խումբ ստեղծեք, որը գյուղատնտեսության նախարարի հետ համատեղ կազմի գյուղատնտեսության ոլորտի ստրատեգիան՝ ոնց ենք կրթում, ոնց ենք սուբսիդավորում, ոնց ենք արտոնություն տալիս, ոնց ենք խոշորացնում, արտահանում», - եզրափակել է վարչապետ Կարապետյանը:

Правительство Армении будет субсидировать ту структуру и то хозяйство, у которых есть шанс встать на ноги и не просить субсидирования. Об этом заявил 11 ноября премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе встречи с представителями ряда компаний, занимающихся выращиванием и переработкой сельскохозяйственных продуктов.
Затронув вопрос целесообразности субсидирования сельскохозяйственной сферы, Карапетян сообщил: «Мы обязательно создадим фонд, основной целью которого будет содействие бизнесу, но для того, чтобы бизнес заработал деньги».
Глава Правительства подчеркнул, что субсидии будут направлены на программы, способствующие росту производительности в сфере.     Подводя итоги совещания, премьер-министр Армении отметил, что ожидает от участников пакета предложений относительно упрощения налогового и таможенного администрирования, уточнения альтернативных путей транспортных перевозок и коммуникации, реформирования профессиональной образовательной системы и адресного субсидирования.
Карен Карапетян подчеркнул, что необходимо представить конкретные бизнес программы с предметными подсчетами мультипликативного эффекта и оформлением четких действий каждой стороны. «Никто вместо вас не будет развивать ваш бизнес, никто вместо нас не построит нашу страну, наше село, никто не даст нам денег просто так. Будем давать деньги, будет зарабатывать деньги только в том случае, если есть логика. Вы большие чиновники, чем я. Для того, чтобы наша встреча была предметной, создайте рабочую группу, которая совместно с министром сельского хозяйства разработает стратегию сельскохозяйственной сферы о том, как будем обучать, как будем субсидировать, как будем предоставлять льготы, как будем укрупнять, экспортировать», - подытожил премьер-министр.