Երդմնակալությունից հետո իր ճառում Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, թե իշխանությունը Վաշինգտոնից փոխանցում է հասարակ մարդկանց։ «Այս պահը պատկանում է ձեզ», – հայտարարեց նա՝ դիմելով ամերիկացիներին։
Նա նաեւ շեշտեց, թե հենց այսօր մարդիկ կրկին դարձան երկրի տերերը։ «Այս երկրի մոռացված տղամարդիկ եւ կանայք այլեւ մոռացված չեն լինի։ Այժմ բոլորը կլսեն ձեզ», – նշեց Թրամփը։
Թրամփը նաեւ ընդգծեց, որ այս պահից առաջին տեղում Միացյալ Նահանգները եւ դրա շահերն են, եւ դա վերաբերում է բոլոր հարցերին՝ լինի դա միգրացիան կամ արտաքին քաղաքականությունը։

After taking the oath, the President of the United States, Donald Trump, announced that the power is being transferred and being given back to ordinary people. " It belongs to you,” he said, addressing Americans.
He also stressed, that today the people has again become the rulers of the US. " The forgotten men and women of our country will be forgotten no longer. Everyone is listening to you now, "Trump said.
Trump also stressed, that starting from this moment, “it's going to be only America first… Every decision on trade, on taxes, on immigration, on foreign affairs will be made to benefit American workers and American families.”