Վատիկանում Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը մոտ 30 րոպե է տեւել, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Քահանայապետի հետ հանդիպման Թրամփը ժամանել է ԱՄՆ պատվիրակության 12 անդամների հետ։ Նրա կինը՝ Մելանյան եւ դուստրը՝ Իվանկան, ըստ Վատիկանի օրենքների, մուգ զգեստներ են հագել, գլուխները ծածկել գլխաշորով։
Կարճ ողջույնից եւ ձեռքսեղմումից հետո Ֆրանցիսկոս պապն ու Թրամփն առանձնացել են Առաքելական գրադարանի դահլիճում։ Կես ժամ տեւած զրույցից հետո Թրամփը Հռոմի պապին է ներկայացրել պատվիրակության բոլոր անդամներին, ներառյալ՝ Իվանկայի ամուսին Ջարեդ Քուշներին։ Քահայանապետը Թրամփին է նվիրել ձիթենու ճյուղի պատկերը՝ որպես խաղաղության խորհրդանիշ եւ իր առաջին երեք ուղերձների տեքստերը։ Ֆրանցիսկոս պապը Մելանյա Թրամփից հարցրել է Իտալիայի մայրաքաղաք Հռոմում նրանց ընթրիքի մասին։ Վերջինը ծիծաղելով պատասխանել է, որ իրենք պիցցա են կերել։
Ներկա պահին ԱՄՆ նախագահը հանդիպում է իրականացնում Վատիկանի պետական քարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ։ Իսկ ԱՄՆ պատվիրակության հյուրերի համար էքսկուրսիա է կազմակերպվել Սիքստինյան մատուռ եւ Սուրբ Պետրոսի տաճար։

Встреча папы Римского Франциска и президента США Дональда Трампа в Апостольском дворце Ватикана продолжалась чуть более 30 минут, передает РИА Новости
К понтифику президент США прибыл в сопровождении 12 представителей американской делегации. Его супруга Меланья и дочь Иванка по ватиканским канонам были одеты в темные платья, их головы были покрыты кружевными платками.
После короткого приветствия и рукопожатия папа Франциск и Трамп уединились в зале Апостольской библиотеки. По завершении их получасовой беседы американский президент представил понтифику всех членов делегации, включая мужа Иванки Джареда Кушнера, после чего состоялся обмен подарками. Понтифик преподнес Трампу изображение оливковой ветви как символа мира и тексты трех своих обращений. В ходе небольшого обмена репликами Франциск спросил у Меланьи, что у них было на ужин в итальянской столице, на что та со смехом ответила, что они ели пиццу.
В настоящее время президент США проводит встречу с государственным секретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином. А для остальных гостей из США проводят экскурсию в Сикстинскую капеллу и Собор Святого Петра. Папа Римский же отправился на традиционную аудиенцию к верующим, собравшимся на площади Святого Петра.