Բաքվում դատապարտված Ռուսաստանի քաղաքացի, ազգությամբ հայ Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանը դիմել է ՌԴ կառավարությանը՝ խնդրելով նպաստել իր արդարացմանը կամ արտահանձնմանը:
Մարատի քրոջ՝ Մարիանա Միրզոյանի հրապարած հայտարարությունում դատապարտվածը նշել է, որ իր ձերբակալությունը նախապես ծրագրված է եղել, որն ուղեկցվել է հոգեբանական ճնշմամբ, տարբեր իրավախախտումներով:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ին Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանը Բաքվում դատապարտվել է 8 տարվա ազատազրկման։
Ուելդանով-Գալուստյանը Do&Co ավստրիական ընկերության աշխատակիցը, որը զբաղվում է արտերկրերում սննդի կազմակերպումով ու Բաքվում գործուղման մեջ էր գտնվում։ Ավստրիական Do&Co-ն 2016-ի հունիսի 6-ին նրան գործուղել էր Formula-1-ին Բաքու, որտեղ ժամանելուց հետո նա այլես կապ չի հաստատել։ Նրան մեղադրում են թմրադեղերի, հոգեմետ նյութերի ապօրինի պատրաստման, ձեռքբերման կամ իրացման մեջ։
Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Ադրբեջանում ՌԴ դեսպանատունը կալանավորվածի ազգականներին առաջարկել են ըմբռնումով վերաբերել այդ երկրի յուրահատկությանը, որտեղ «հայկական ծագումը չափազանց բարդացնում է նրա պաշտպանությունը»։

Осужденный в Баку гражданин РФ армянского происхождения Марат Уелданов-Галустян обратился к правительству России с просьбой о содействии в оправдании или экстрадиции.
В опубликованной сестрой Марата Уелданова, Марианой Мирзоян, записи осужденный отмечает, что его арестовали по заранее инсценированной постановке, что сопровождалось психологическим давлением, различными нарушениями.
Ранее сообщалось, что 28 апреля суд приговорил Марата Уелданова-Галустяна к 8 годам лишения свободы.
Уелданов-Галустян является сотрудником австрийской компании «Do&Co», занимающейся организацией питания на выезде, и находился в Баку в командировке. Австрийская компания «Do&co» 6 июня 2016 года командировала его на этап «Formula-1» в Баку, откуда по прибытии он на связь не выходил. Он обвиняется в незаконном изготовлении, производстве, приобретении, хранении, перевозке, пересылке либо сбыте наркотических средств, психотропных веществ или прекурсоров в крупных размерах.
По данным российских СМИ, посольство Российской Федерации в Азербайджане предложило родственникам арестованного отнестись с пониманием к специфике этой страны, где «армянское происхождение крайне затрудняет его защиту».