«Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին առաջադրված մեղադրանքը ոչ թե քաղաքական է, այլ քրեական: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 28-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
«Սխալ, հիմք չունեցող տեսակետ է դա: Այդ գործը ինչո՞վ է տարբերվում մյուսներից: Հանցագործությունն, առևերույթ չխախտելով անմեղության կանխավարկածը, տեղի ունեցավ ամբողջ աշխարհին ի տես, այսինքն՝ մենք տեսանք, թե ինչ է եղել: Ընթացան համապատասխան իրավական պրոցեսներ, հիմա գործը գտնվում է դատարանում: Դռնբաց, հրապարակային գործըթնաց է ընթանում», - ասաց Դավթյանը:
Նրա խոսքով՝ զինված խմբի անդամներն ակնհայտ հանցագործություն են կատարել. 2016 թվականի հուլիսին հայ եւ միջազգային հանրության աչքի առջեւ գրավել են ոստիկանության Երեւանի ՊՊԾ գունդը: Ըստ դատախազի՝ հենց այդ պատճառով նրանց դեմ գործը չի կարելի քաղաքական հետապնդում դիտարկել:
Անդրադառնալով «Ելք» խմբակցության ներկայացրած միջնորդությանը՝ «Ոտքի Հայաստան» նախաձեռնության անդամ Անդրիաս Ղուկասյանին ազատ արձակելու վերաբերյալ՝ Դավթյանն ընդգծեց. «Վարույթում առկա ապացույցները չեն հավաստում, որ ազատության հետ կապված խափանման միջոց ընտրելու դեպքում մենք կարող ենք երաշխավորել Անդրեաս Ղուկասյանի վարքագիծը»:

Обвинение, выдвинутое против членов вооружённой группы в Ереване – не политическое, а чисто уголовное. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 28 июня генпрокурор страны Артур Давтян. Члены вооружённой группы, добавил он, совершили очевидное преступление – в июле 2016 года захватили полицейский полк в центре Еревана, на глазах у армянского и международного общества.
По его словам, именно поэтому дела против них не могут расцениваться как политическое преследование. И именно поэтому, добавил генпрокурор, было отвергнуто ходатайство депутатов от блока «Выход» об изменении меры пресечения одному из находящихся под арестом, Андриасу Гукасяну. «У нас нет уверенности в том, что при иной мере пресечения его поведение останется надлежащим», - добавил Артур Давтян.