ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ օգոստոսի 29-ին, հյուրընկալել է 2016-2017 ուսումնական տարում բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած` հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների մեդալակիր շրջանավարտներին, ինչպես նաեւ դպրոցականների միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում 2017թ. հաջողությունների հասած՝ մայրաքաղաքի եւ մարզերի աշակերտներին, «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական եւ հայոց լեզվի «Մեղու» մրցույթների մրցանակակիրներին:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ արդեն ավանդական դարձած հանդիպման ժամանակ Հանրապետության նախագահը ողջույնի խոսք է հղել ներկաներին: Նախագահը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, որից հետո, կրթության եւ գիտության նախարարի hետ միասին միջազգային օլիմպիադաների մրցանակակիրներին, շրջանավարտներին ու աշակերտներին հանձնել է ոսկե մեդալներ եւ գովասանագրեր: Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահից ստացել են նաեւ խրախուսական նվերներ:
Ստորեւ ներկայացնում են ՀՀ նախագահի խոսքը բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած, ինչպես նաեւ միջազգային օլիմպիադաներում հաղթած դպրոցականների եւ երիտասարդների հետ հանդիպմանը:
«Սիրելի՛ երեխաներ,
Սիրելի՛ երիտասարդներ,
Մեծ սիրով ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում: Մեկ անգամ եւս ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներում, «Կենգուրու» եւ «Մեղու» մրցույթներում ունեցած հաջողությունների համար, անշուշտ նաեւ՝ դպրոցը գերազանցությամբ ավարտելու կապակցությամբ: Ձեր հաջողությունները մեր ողջ ժողովրդին ուժ ու եռանդ են հաղորդում, ինձ անձամբ ոգեւորում եւ հավատ են ներշնչում մեր երկրի ապագայի հանդեպ: Այսպիսի հանդիպումներն արդեն դարձել են ավանդական, եւ պարզ է թե ինչու: Մենք ուզում ենք սրանով ընդգծել, որ մենք մեր երկրի ապագան կապում են գիտության եւ կրթության զարգացման հետ ու նաեւ ցանկանում ենք, որպեսզի ձեր օրինակը վարակիչ լինի ձեր հասակակիցների, ձեր հեռու ու մոտիկ բարեկամների, ձեր դասընկերների համար: Գիտության եւ ուսման նկատմամբ ծարավը, եթե այն կարելի է լավ առումով վարակ համարել, երբեք չի կարելի կանխարգելել, ընդհակառակը՝ մենք ցանկանում ենք, որ այդ վարակը տարածվի ամենուր:
Մեր ժողովուրդը միշտ սեր ու ձգտում է ունեցել գիտության նկատմամբ: Գիտեք, սիրելի՛ երեխաներ, երիտասարդներ, որ հայ ժողովուրդը տարածված է ամբողջ աշխարհով մեկ, եւ որտեղ հասել են հայերը, առաջին հերթին դպրոց են հիմնել: Իհարկե, դպրոց հիմնել են, որպեսզի գերազանցապես կարողանան պահպանել մայրենի լեզուն, բայց երբեք չեն սահմանափակվել միայն մայրենի լեզվի շրջանակներում, եւ այն առաջավորը, որ կա աշխարհում, մշտապես փորձել են ընկալել, տեղափոխել հայրենիք, տեղայնացնել ու զարգացնել: Հենց դրա շնորհիվ է , որ մեր ժողովուրդը կարողացել է հազարամյակներով այդ դժվարություններով անցնել եւ հասնել 21-րդ դար: Ուրեմն, դուք գիտության նկատմամբ ձեր սիրով նպաստում եք մեր ժողովրդի հարատեւությանը:
Ուզում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել ձեր խորը հետաքրքրասիրության ու աշխատասիրության համար, որովհետեւ միայն հետաքրքրասիրությամբ լուրջ հաջողությունների չի կարելի հասնել: Ես շատ լավ պատկերացնում եմ այն տքնաջան աշխատանքը, որ կատարել են մեր գերազանցիկները՝ ոսկե մեդալակիրները, այն աշխատանքը, որ կատարել են համաշխարհային առարկայական օլիմպիադաներում մրցանակ ստացած մեր երիտասարդները: Իմ ցանկությունն է, որպեսզի այդ նպատակասլացությունը, հետաքրքրասիրությունն ու հատկապես աշխատասիրությունը ուղեկցեն ձեզ ձեր ողջ կյանքում:
Բարեկեցության հիմքը գիտելիքն է: Մրցունակության հիմքը գիտելիքն է: Այս առումով, Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես պատրաստ է կանգնելու ձեզնից յուրաքանչյուրի կողքին: Ես ցանկանում եմ, որպեսզի դպրոցն ավարտելուց հետո, ոմանք նաեւ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունն ավարտելուց կամ նույնիսկ կես ճանապարհին ընդունվեն լավագույն այլ բուհեր: Ավարտելով մեր կամ այլ երկրների բուհեր՝ կցանկանայի, որ ձեզնից շատերը զբաղվեին գիտությամբ, որովհետեւ ինչպես ասացի գիտության ու ուսման նկատմամբ սերն ու ունակություններն են մեր ժողովրդին հասցրել մինչեւ 21-րդ դար: Ուրեմն, դուք պետք է արժանի շարունակողները լինեք մեր միջնադարյան եւ նորագույն ժամանակների լավագույն անհատների, նրանց ջանքերի: Մենք մշտապես պատրաստ ենք ձեզ օժանդակելու, ձեզ սատարելու:
Իհարկե, շնորհակալ եմ ձեր ծնողներին, ովքեր կարողացել են մի կողմից լավ առումով այդ վարակը տարածել ձեր մեջ, մյուս կողմից, մշտապես փորձել են պայմաններ ստեղծել, որպեսզի դուք կարողանաք եւ՛ լավ սովորել, եւ՛ հասնել արդյունքների: Բայց իմացեք՝ գլխավոր հերոսը դուք եք, պատմություն կերտողը դուք եք: Ձեր ծնողներն ու ուսուցիչները ձեզ օժանդակում են սիրով, օժանդակում են մեծավարի, օժանդակում են ավելին իմացողի դիրքերից, բայց եթե ձեր ցանկությունն ու աշխատասիրությունը չլինի, դժվար թե դուք կարողանաք հասնել լուրջ հաջողությունների»:

Президент Армении Серж Саргсян 29 августа принял медалистов- выпускников общеобразовательных учебных заведений 2016-17 учебного года, школьников, успешно выступивших в текущем году на международных предметных олимпиадах, и призеров конкурсов по математике «Кенгуру» и по армянскому языку «Меху».
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы государства, Саргсян ответил на интересующие участников встречи вопросы, после чего вместе с министром образования и науки Армении вручил призерам международных олимпиад, выпускникам и ученикам медали и грамоты. Участники встречи получили от Саргсяна также поощрительные подарки.
В своем слове президент, поздравив участников встречи, отметил, что они придают сил и энергии всему армянскому народу, внушая надежду на будущее.
«Эти встречи стали традиционными и понятно почему. Мы этим хотим подчеркнуть, что связываем будущее нашей страны с развитием образования и науки и желаем, чтобы ваш пример стал заразительным для ваших сверстников, близких и дальних родственников, школьных друзей.
Наш народ всегда любил и стремился к науке. Вы знаете, что армянский народ разбросан по всему миру, и куда бы армяне не уезжали, в первую очередь, создавали школу. Конечно, они это делали для того, чтобы сохранить родной язык, но при этом никогда не ограничивались только лишь рамками родного языка, пытаясь перенять все передовое, имеющееся в мире, все это применив и развив на родине. Именно благодаря этому, наш народ смог преодолеть все трудности на протяжении тысяч лет и дойти до 21-го века. Значит, вы своей любовью к науке содействуете долголетию нашего народа.
Хочу поблагодарить вас за глубокую заинтересованность и трудолюбие, потому что лишь заинтересованностью серьезных успехов невозможно добиться. Я очень хорошо представляю кропотливый труд наших отличников - обладателей золотых медалей, наших молодых людей - призеров международных предметных олимпиад. Я хочу, чтоб эти целеустремленность, заинтересованность и особенно трудолюбие сопровождали вас на протяжении всей вашей жизни.
Знание - основа благосостояния. Знание – основа конкуренции. В этом плане Республика Армения всегда готова поддержать каждого из вас. Я хочу, чтоб после окончания школы, некоторые и после окончания вузов, даже на полпути, поступили бы в иные лучшие высшие учебные заведения. А после окончания наших или зарубежных вузов я бы хотел, чтобы многие из вас занялись наукой, поскольку, как я уже сказал, благодаря именно любви к науке и учебе, а также способностям мы сегодня живем в 21 веке. Значит, вы должны быть достойными продолжателями наших лучших индивидуумов всех времен. А мы постоянно готовы содействовать вам во всем», - заявил Саргсян, поблагодарив при этом родителей участников встречи за то, что они старались создать все необходимые условия для полноценной учебы своих детей. «Но знайте, что главные герои – это вы, вы создаете историю. Педагоги и родители вам с любовью помогают, но без желания и трудолюбия вы вряд ли сможете добиться серьезных успехов», - заключил президент.