Հայտնի խորհրդային կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի անվան «Գլխավորը հայրենիքին ծառայելն է» ռազմաերաժշտական փառատոնը սեպտեմբերի 19-ին հյուրընկալվել է Հայաստանի երկրորդ քաղաք Գյումրիում: Ելույթ են ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահական ռազմական նվագախումբը եւ Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարության Կենտրոնական ռազմական նվագախումբը, որի կազմում 80 մարդ կա: Նվագախմբին նվագակցել են Ռուսաստանի տարբեր քաղաքներից մենակատարներ եւ «Ձայնը» հայտնի շոուի մասնակիցներ:
Իրենց ելույթից առաջ երաժիշտները եւ կատարողները ոչ մեծ էքսկուրսիա են կազմակերպել քաղաքի կենտրոնում, որի ընթացքում այցելել են հայ հռչակավոր բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի տուն-թանգարան, Ասլամազյան քույրերի թանգարան, ինչպես նաեւ «Պատվի բլուր», որտեղ տեղադրված է թուրքական տիրապետությունից հայ ժողովրդի եւ Արեւելյան Հայաստանի ազատագրման համար իրենց կյանքը զոհաբերած ռուս զինվորներին եւ սպաներին նվիրված հուշարձանը:
Երաժիշտներն անչափ տպավորված էին քաղաքով, հատկապես՝ նրա հին ճարտարապետությամբ:
Համերգային ծրագիրը ղեկավարել է ՌԴ ՊՆ Կենտրոնական ռազմական նվագախմբի պետ Սերգեյ Կուրիգինը, դիրիժորն էր ռազմանվագախմբային ծառայության պետ, ՌԴ Պաշտպանության նախարարության գլխավոր դիրիժոր, Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ  Տիմոֆեյ Մայակինը:
Համերգին մասնակցել են ինչպես պաշտոնատարներ, այնպես էլ ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի զինծառայողներ, ինչպես նաեւ Գյումրիի բնակիչներ:
Առնո Բաբաջանյանի հիշատակի միջազգային հիմնադրամի գլխավոր պրոդյուսեր Արմեն Սարկիսյանցը հույս է հայտնել, որ ռուս ռազմական երաժիշտների մասնակցությամբ այս փառատոնն ավանդական կդառնա: Առնո Բաբաջանյանի որդին՝ Արայիկ Բաբաջանյանն, իր հերթին հայտարարել է, որ փառատոնը կարող է հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա խորացման եւ զարգացման լավ միջոց դառնալ:
Հիշեցնենք, որ փառատոնի շրջանակում երաժիշտներն այցելել են նաեւ Վանաձոր, իսկ սեպտեմբերի 20-ի երեկոյան Սպենդիարովի անվան օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա գալա համերգ:

Военно-музыкальный фестиваль «Главное отчизне служить» имени знаменитого советского композитора Арно Бабаджаняна
19 сентября гостил во втором городе Армении Гюмри. С концертом выступили Президентский военный оркестр Республики Армения и Центральный военный оркестр Министерства обороны Российской Федерации в составе 80 человек. Оркестру аккомпанировали солисты из разных городов России и участники популярного шоу «Голос».
Перед началом своего выступления музыкантам и исполнителям устроили небольшую экскурсию по центру города, в ходе которой они посетили Дом-музей знаменитого армянского поэта Ованеса Шираза, музей сестер Асламазян, а также «Холм чести», где установлен памятник русским солдатам и офицерам, отдавшим свои жизни за освобождение армянского народа и Восточной Армении от турецкого владычества.
Музыканты остались под большим впечатлением от города и, в частности, от ее старинной архитектуры.
Руководил концертной программой начальник Центрального военного оркестра Министерства обороны Российской Федерации Сергей Курыгин, а дирижировал оркестром начальник военно-оркестровой службы, главный дирижер Министерства обороны Российской Федерации, заслуженный артист России Тимофей Маякин.
В концерте приняли участие как официальные лица, так и военнослужащие 102-ой российской военной базы, дислоцированной в Армении, а также жители города Гюмри.
Генеральный продюсер Международного фонда памяти Арно Бабаджаняна Армен Саркисянц выразил надежду, что данный фестиваль с участием российских военных музыкантов станет традиционным. В свою очередь, сын Арно Бабаджаняна Араик Бабаджанян заявил, что данный фестиваль может стать неплохим способом содействовать дальнейшему укреплению и развитию армяно-российских отношений.
Напомним, что в рамках данного фестиваля музыканты посетили также Ванадзор, а вечером 20 сентября состоится гала-концерт в Академическом театре оперы и балета им. Спендиарова.