Չեմ կարծում, որ որեւէ վայրում կա ռիսկայնություն եւ շինարարությունը շարունակվում է: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 13-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարն անդրադարձել նաեւ շինթույլտվությունների հետ կապված կոռուպցիոն ռիսկերին. «Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ՝ պետք է ստեղծել անհանդուրժող մթնոլորտ աղետների ռիսկի չընկալման առումով»:
Լրագրողի հարցին՝ հաստատո՞ւմ է, որ ոլորտում առկա է կոռուպցիա, նախարարը պատասխանեց. «Ո՞նց կարող է մի ոլորտում, որտեղ կան ֆինանսական մեծ հոսքեր, չլինի կոռուպցիա, ո՞վ է ասում, որ չկա»:
Դավիթ Տոնոյանը, որպես անհանդուրժողականության դրսեւորում, հորդորեց նման տեղեկությունների մասին ահազանգել իրենց: Հարցին՝ թե նախարարի լծակները բավարար չե՞ն նման տեղեկություններ ստանալու եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար, Դավիթ Տոնոյանը պատասխանեց. «Ես ունեմ իմ մեխանիզմները, աշխատում եմ, որ դրանք արդյունավետ դառնան»: Նա դժվարացավ նշել, թե իր մեխանիզմներով քանի կոռուպցիոն դեպք է բացահայտել եւ քանիսն են պատժվել:

Нужно создать нетерпимую атмосферу в плане невосприятия рисков бедствий. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 13 октября глава МЧС Армении Давид Тоноян.
Он также коснулся вопроса коррупционных рисков, связанных со строительными разрешениями. «Еще раз повторюсь, что нужно создать нетерпимую атмосферу в плане невосприятия рисков бедствий», - заявил Тоноян.
На вопрос, согласен ли министр с тем, что в данной сфере существует коррупция, глава МЧС ответил: «Как может отсутствовать коррупция в сфере, в которой есть большие финансовые потоки, кто говорит, что ее нет?», при этом призвав при наличии подобной информации обращаться к ним.
На вопрос, недостаточно ли рычагов самого министра для получения подобных сведений и борьбы с коррупцией, Тоноян ответил: «У меня есть свои механизмы, я работаю, чтоб они стали эффективными». Однако при этом он затруднился отметить, сколько случаев коррупции было выявлено и сколько человек были наказаны, благодаря его механизмам. «В результате моих механизмов отклонены многие разрешения»,- сказал Тоноян.