Բանակն այն տեղն է, որտեղ պետք է լրացուցիչ կրթություն ստանան թե՛ շարքայինը, թե՛ սպան։ Այդ մասին Պաշտպանական անվտանգության հետազոտական համալսարանում կարդացած դասախոսությանն ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Մենք կատարեցինք առաջին կարեւոր քայլը մեր լավագույն կադրերին դեպի զինվորական մասնագիտություն գրավելու ուղղությամբ: Այլեւս իրականություն է Հայաստանի ամենագեղատեսիլ վայրում, գերժամանակակից պայմաններում գործող Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանը: Օրեր անց հենց այնտեղ ենք նշելու մեր մարտական ընկերոջ 60-րդ տարեդարձը: Այսօր եկել է պահը լրջորեն մտածելու Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական եւ Մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն համալսարանների արդիականացման մասին»,- ասել է նախագահը:
«Այս ողջ շղթայի յուրաքանչյուր օղակը՝ սահմանի առաջին գծից մինչեւ թիկունքի խոշոր բուժհաստատություն, պետք է գործի ճկուն, համակարգված, անխափան եւ արագ: Յուրաքանչյուր օղակ պետք է գործի առավելագույն արդյունավետությամբ:
Բանակն այն տեղն է, որտեղ պետք է լրացուցիչ կրթություն ստանան թե՛ շարքայինը, թե՛ սպան: Բանակը պետք է լինի մարդու շարունակական աճի կարեւոր հանգրվան եւ ոչ սոսկ ընդգրկի հայրենիքը պաշտպանելու, հայրենիքի առջեւ պարտքը կատարելու ժամանակահատվածը: Զորամասերում պետք է պայմաններ ստեղծվեն զինծառայողների գիտելիքները հարստացնելու համար»,- նշել է նա:
«Ես ուզում եմ այստեղ մի փոքրիկ շեղում կատարել եւ ասել՝ բոլոր այն շահարկումները, որ այս օրերին մենք տեսնում ենք՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սովորելու հետ կապված նոր համակարգի անցնելու եւ տարկետման իրավունքը վերացնելու, ուղղակի անհեթեթություն է: Ժամանակին, երբ մենք փորձում էինք անցնել այս համակարգին՝ ես նկատի ունեմ 15-16 տարի առաջ, էլի նույն շահարկումներն էին, բայց այն ժամանակ մեր խնդիրները մի փոքր այլ էին, եւ մենք չգնացինք մինչեւ վերջ: Սակայն այն ժամանակ այս հարցը ուսումնասիրելով՝ մենք տեսանք, որ երբեք որեւէ մեկին երկու տարի բանակում ծառայելը կամ երկու տարի, երեք տարի, չորս տարի այլ աշխատանքով զբաղվելը չի խանգարել հասնելու գիտության մեջ ամենաբարձր հաջողությունների: Այնպես որ՝ խնդրում եմ նման առիթի դեպքում այս շահարկումներին ուղղակի շատ կոշտ պատասխանել: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ ես էլ անձնապես ուսումնառության ընթացքում ուսումս կիսատ եմ թողել, երկու տարի ծառայել եմ, այնուհետեւ վերադարձել ու շարունակել եմ: Անկեղծորեն ասած՝ ես մեկ այլ ուսանող էի առաջին եւ երկրորդ կուրսերում՝ սկզբում, բոլորովին այլ ուսանող էի երկրորդ կուրսից հետո: Եվ քանի որ թեմայից մի փոքր շեղվեցի, ուզում եմ նաեւ մեկ այլ խնդրի հետ կապված ձեզ դարձյալ խնդրել եւ ակտիվության կոչ անել՝ կապված այն խոսակցությունների հետ, որ պետք է անցնել պրոֆեսիոնալ բանակի ձեւավորման, որ բոլորը պետք է լինեն պայմանագրային եւ այլն: Նախ՝ մարդիկ, ովքեր խոսում են այդ մասին, բնավ տեղյակ չեն, որ մեր բանակի գրեթե երկու երրորդը, այո՛, պրոֆեսիոնալ, պայմանագրային ծառայողներ են՝ պայմանագրային սպաներ, ենթասպաներ, քաղաքացիական ծառայողներ: Եվ երկրորդ՝ այդ մարդիկ ընդհանրապես չեն հասկանում, թե ի՞նչ է նշանակում պաշտպանական անվտանգություն: Եվ երբ մենք 18 տարեկաններին զորակոչում ենք, դա միայն նրա համար չէ, որպեսզի այսօր նրանք սահմանը պաշտպանեն. մեզ անհրաժեշտ է մոբիլիզացիոն ռեզերվ, եւ եթե տարիներ շարունակ մենք 18 տարեկաններին չզորակոչենք եւ զորակոչենք կամ պայմանագրեր կնքենք միայն այն մարդկանց հետ, ովքեր ցանկանում են ծառայել, դա կնշանակի, որ մեր մոբիլիզացիոն ռեզերվի մի մեծ մասը կյանքում զենք չի տեսել եւ ի վիճակի չէ այդ զենքն օգտագործել: Այսինքն՝ երկու տարվա զորակոչը բազմաթիվ խնդիրներ լուծող գործընթաց է: Նույնիսկ չեմ ուզում այդ խնդիրներին անդրադառնալ: Այնպես որ՝ պետք է ակտիվ լինեք: Հասկանու՞մ եք ՝ մարդիկ են խոսում բանակի, անվտանգության մասին, ովքեր, անկեղծ ասած, երեւի մի 5-10 էջ էլ չեն կարդացել կամ գործնականում չեն առնչվել այս խնդիրների հետ, իսկ մարդիկ, ովքեր գիտեն, ովքեր տեղյակ են, ովքեր կյանքի փորձ ունեն, ուղղակի, շատ ներողություն բառիս համար, զահլա չունեն նրանց հետ խոսելու կամ վիճելու: Բայց այդպես չի լինի, մենք չենք կարող այդպես զարգանալ»,- նշել է նախագահը:
Նրա խոսքով, ռազմարդյունաբերական համալիրը եւս լուրջ քայլեր է կատարում` արդիականանալու եւ մեր զինված ուժերը ժամանակակից տեխնիկայով ու սպառազինությամբ հագեցնելու ուղղությամբ: «Մշակվել է Ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման ծրագիրը, որը մի կողմից շատ հավակնոտ է, մյուս կողմից` ոլորտի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն արթնացնող, հատկապես` երիտասարդների շրջանում: Ակնհայտ է, որ միայն մեր զինված ուժերի համար միջոցներ արտադրելով՝ մեր ռազմարդյունաբերությունը մրցունակ չի լինի: Հետեւաբար, իմ կողմից դրված խնդիրն է` լիարժեք օգտագործել մեր մրցակցային առավելությունները` հարուստ ավանդույթները, միջազգային մակարդակով մրցունակ գիտնականների առկայությունը, եւ դրանց վրա կառուցել ռազմական գիտության եւ արդյունաբերության վաղվա օրը: Հայաստանը կարող է իր ուրույն տեղը զբաղեցնել ժամանակակից տեխնոլոգիաներ արտադրող եւ արտահանող երկրների շարքում»,- ասել է նա:

В армии должны получать дополнительные знания и рядовой, и офицер. Об этом сказал президент Армении Серж Саргсян, выступая с лекцией в Национальном исследовательском университете обороны.
«Мы сделали первый шаг для привлечения наших лучших кадров в военную профессию. Действующее в суперсовременных условиях, в самом живописном уголке Армении военно-спортивное училище имени Монте Мелконяна – уже реальность. Настало время серьезно подумать о модернизации военного университета имени Вазгена Саркисяна и военно-авиационного университета имени маршала Арменака Ханферянца», - сказал президент.
По его словам, каждое звено всей цепи, от передовой линии на границе до крупного медучреждения в тылу, должно действовать гибко, скоординировано, бесперебойно и быстро. Каждое звено должно действовать максимально эффективно.
«В армии должны получать дополнительное образование и рядовой, и офицер. Армия должна быть важным этапом для непрерывного роста человека. В воинских частях должны быть созданы условия для обогащения знаний военнослужащих», - сказал он.
«Я хочу здесь немного отклониться от темы и сказать, что все спекуляции, которые мы видим в последние дни в связи с обучением в высших учебных заведениях и с ликвидацией права на отсрочку от армии, просто абсурдны. В свое время, когда мы пытались перейти на эту систему, я имею в виду 15-16 лет назад, были те же спекуляции, но в то время наши задачи были несколько иными, и мы не пошли до конца. Но, изучив этот вопрос еще тогда, мы увидели, что никогда и никому два года службы в армии, или два, три, четыре года на другой работе не мешали добиться самых высоких успехов в науке. Поэтому я прошу отвечать на эти спекуляции очень жестко. Хочу сообщить, что лично я в свое время прервал учебу в университете, отслужил два года, затем вернулся и продолжил учебу. Честно говоря, я был совсем другим студентом на первом-втором курсе, и стал совсем другим после второго курса.
Поскольку я уклонился от темы, то хочу попросить вас проявить активность еще в одном вопросе, в связи с разговорами о необходимости перехода на профессиональную армию, что все должны служить по контракту и пр. Во-первых, те, кто об этом говорят, наверное, не в курсе, что две трети нашей армии – профессиональные, контрактные военнослужащие и гражданские служащие. Во-вторых, эти люди вообще не понимают, что означает оборонная безопасность. Когда мы призываем в армию 18-летних, это не только для того, чтобы они сегодня охраняли границу: нам нужен мобилизационный резерв. Если годами мы не будем призывать 18-летних, а будем призывать и подписывать контракты только с желающими, это будет означать, что большая часть нашего мобилизационного резерва в жизни не видела оружия, и не в состоянии его применить. То есть, двухлетний призыв – это процесс, который решает множество задач»,- сказал президент, добавив, что об армии и безопасности говорят люди, которые и 10 страниц не прочитали и на практике не сталкивались с этими проблемами. «А люди, которые знают, имеют жизненный опыт, просто не хотят с ними связываться или спорить. Но так нельзя, так мы не сможем развиваться», - отметил он.
По словам Сержа Саргсяна, военно-промышленный комплекс также делает серьезные шаги для модернизации и комплектации наших ВС современной техникой и вооружением. «Разработана программа развития ВПК, которая, с одной стороны, является очень амбициозной, с другой стороны, пробуждает интерес к сфере, в частности, в среде молодежи. Очевидно, что производя средства только для наших вооруженных сил, наша военная промышленность не будет конкурентоспособной. Следовательно, поставленная мною задача – полноценно использовать наши конкурентные преимущества, богатые традиции, наличие конкурентоспособных ученых на международном уровне, и на них строить завтрашний день военной науки и промышленности. Армения может занять свое достойное место в ряду производящих и импортирующих современные технологии стран», - сказал он.