Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Ջորջ Քենթին:
Վարչապետի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի այցը Հայաստան, որը լավ հնարավորություն է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը եւ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները քննարկելու համար:
Ջորջ Քենթը նշել է, որ ուրախ է այցելել Հայաստան՝ մեր երկրում տեղի ունեցող փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, եւ Միացյալ Նահանգները կարեւորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ գործակցության հետագա ընդլայնումը:
Վարչապետն անդրադարձել է ներհայաստանյան քաղաքական գործընթացներին եւ նշել, որ Հայաստանը հաստատակամ առաջ է շարժվում ժողովրդավարության զարգացման ճանապարհով, որը մեր հասարակության համար արտաքին քաղաքական կողմնորոշում չէ, այլ ներքին համոզմունք եւ արժեք: Կառավարության ղեկավարը խոսել է նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում կատարվող հետեւողական աշխատանքների եւ տարբեր ոլորտներում նախաձեռնված բարեփոխումների մասին:
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը նշել է, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի Հայաստանը հաջողություններ արձանագրի ժողովրդավարության զարգացման, տնտեսական առաջընթացի, ինչպես նաեւ երկրի համար առաջնահերթ մյուս ուղղություններով, եւ պատրաստ է օժանդակել ՀՀ կառավարությանը բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, միջազգային արդի իրավիճակի, տարածաշրջանային մարտահրավերների եւ մի շարք այլ հարցերի շուրջ:

США придают важное значение процессу дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества с Арменией. Об этом заявил на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 15 октября в Ереване заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джордж Кент.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, в ходе встречи Пашинян заявил, что визит помощника госсекретаря США является хорошим поводом для обсуждения двусторонней повестки и возможностей развития сотрудничества.
В свою очередь, Кент подчеркнул, что рад визиту в Армению в период происходящих в нашей стране изменений. Он заявил, что США придают важное значение процессу дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества с Арменией.
Говоря о внутриполитических процессах в Армении, Пашинян подчеркнул, что страна уверенно движется в направлении демократического развития. Он также рассказал своему гостю о последовательных работах по борьбе с коррупцией и проводимых в разных сферах реформах.
Правительство США заинтересовано в том, чтобы Армения достигла успехов в деле развития демократии, прогресса экономики, а также во всех других важных для нее направлениях, отметил Кент. По его словам, Вашингтон готов содействовать кабинету министров Армении в процессе осуществления реформ.
В ходе встречи Пашинян и Кент также обменялись мнениями вокруг вопросов по урегулированию карабахского конфликта, нынешней международной ситуации и региональных вызовов.