Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը խորհրդարանում անդրադարձել է Հայաստանում անցկացված ընտրություններին եւ շնորհավորել Նիկոլ Փաշինյանին եւ ընկերներին։
Կարո Փայլանը նշել է, որ նախորդ շաբաթ Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել են ապրիլին թավշյա հեղափոխությամբ վարչապետ դարձած Նիկոլ Փաշինյանը եւ ընկերները՝ 70 տոկոս քվե ստանալով ու մեծ հաջողություն են գրանցելով։
«Թուրքիայի ազգային ժողովից շնորհավորում եմ ժողովրդավարական ընտրություն անցկացրած Նիկոլ Փաշինյանին եւ հայ ժողովրդին շնորհավորում եմ։ Ընտրություններից անմիջապես հետո պարոն Փաշինյանը հայտարարեց, որ պատրաստ են Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել։  Հուսով եմ, որ Թուրքիան էլ «պատրաստ եմ» պատասխանն է տվել։
Այստեղից Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահին եւ երկրի նախագահին կոչ եմ անում կառուցողական պատասխան տալ Հայաստանի վարչապետին։ Հավատում եմ, որ Հայաստանի հետ չլուծված խնդիրներ չունենք»,–նշել է Փայլանը՝ վերջում հայերենով ավելացրել. «Նիկոլ Փաշինյանին եւ ընկերներին հաջողություն եմ մաղթում։

Speaking at the Turkish parliament floor, Garo Paylan, the Armenian member of this legislature, reflected on the recent snap parliamentary election in Armenia, and he congratulated Acting Prime Minister and his political team for the victory they achieved in this vote.
“I congratulate, from the Grand National Assembly of Turkey, Nikol Pashinyan and the Armenian people who conducted a democratic election,” Paylan noted. “Immediately after the elections, Mr. Pashinyan announced that they [Armenia] are ready to establish relations with Turkey, without preconditions. I hope that Turkey has responded, ‘I’m ready.’
“From here I call on the parliament speaker of Turkey and to the president of the country to give a constructive response to the [acting] prime minister of Armenia. I have faith that we [Turkey] don’t have unresolved issues with Armenia.”
And in conclusion, Garo Paylan added, “I wish success to Nikol Pashinyan and his friends,” in Armenian.