Հնդկաստանում միլիոնավոր ուխտավորներ են մասնակցում աշխարհի խոշորագույն Կումբխա-մելա կրոնական փառատոնին՝ տեղեկացնում է AFP-ն։
Ակնկալվում է, որ Պրայագրաջում ութ շաբաթ տեւող փառատոնին 150 միլիոն մարդ, այդ թվում՝ մեկ միլիոն արտասահմանցի հյուրեր, կսուզվեն ջրի մեջ այն վայրում, որտեղ հատվում են Գանգես, Յամունա եւ առասպելական Սարասվատի գետերը։
Ավելի քան 18 միլիոն ուխտավորներ՝ մերկ, մոխրից կեղտոտ ասկետների հետ սկսել են երթը։ Այս մասին հայտնել է փառատոնի հազմակերպչական կոմիտեի ներկայացուցիչը։ Սպասվում է, որ այս տարի փառատոնին կմասնակցեն ավելի շատ մարդիկ, քան անցյալ տարի։
Աստվածավախ հնդիկները հավատում են, որ Գանգեսի ջրերում լողալը մարդկանց ազատում է մեղքերից, իսկ Կումբխա-մելայի ժամանակ այն փրկում է կյանքի ու մահվան շրջապտույտներից։

В Индии миллионы паломников принимают участие в крупнейшем в мире религиозном фестивале Кумбха-мела, передает AFP.
Ожидается, что во время восьминедельного фестиваля в Прайаградж в северном штате Уттар-Прадеш до 150 миллионов человек, включая миллион иностранных гостей, окунуться в воды, где сходятся реки Ганга, Ямуна и мифическая река Сарасвати.
Более более 18 миллионов паломников во главе с голыми, испачканными пеплом аскетами начали шествие,  сообщил представитель  главного организационного комитета Кумбха-мела. Ожидается, что в этом году в фестивале примут участие намного больше людей по сравнению с прошлым годом.
Благочестивые индусы верят, что купание в водах Ганги освобождает людей от грехов, а во время Кумбха-мела оно приносит спасение от круговорота жизни и смерти.
Изюминкой является появление «нага садху» или аскетов, которые поклоняются Шиве и моются в первый день.
Многие садху принадлежат к монашеским орденам, называемым акхарами, а некоторые живут в отдаленных пещерах.