Ցեղասպանության ճանաչման հարցում մեր մարտավարությունը Հայաստանի հզորացումն է. դա ամենաճիշտ եւ ամենակարճ ճանապարհն է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Այն մարտավարությունը, որը մենք ունեք, տարիներ շարունակ ունեցել ենք, խոսուն է։ Դուք տեսնում եք, որ ամեն տարի մի գործընկեր երկիր ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությանը»,- ընդգծեց նա:
Սիմոնյանը, անդրադառնալով ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Թուրքիայի հետ «ֆուտբոլային դիվանագիտության» տապալմանը, նշեց, թե ի սկզբանե չէր կարծում, թե Թուրքիայի հետ այդ ճանապարհով հնարավոր էր որեւէ հաջողության հասնել։
«Չէի կարծում, որ հնարավոր է այդ ճանապարհով որևէ հաջողության հասնել՝ հաշվի առնելով, որ որևէ դիվանագիտություն սկսելու համար Թուրքիան բազմաթիվ հնարավորություններ է ունեցել։ Ըստ իս, դա ի սկզբանե տապալման էր դատապարտված»,- շարունակեց նա։
Հարցին՝ հիմա՞ էլ տապալված ծրագիր կլինի, եթե ՀՀ-ն հաշտության ձեռք մեկնի, Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց, թե այս հարցի պատասխանը հնարավոր չէ ոտքի վրա տալ. «Մեր դիրքորոշումները շատ չեն փոխվել, դրանք բազմիցս հնչեցվել են»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ Թուրքիայի կողմից նախապայմաններով խոսելն ընդունելի չի համարում։

«Футбольная дипломатия» изначально была обречена на провал. Об этом в беседе с журналистами в Цицернакаберде 24 апреля заявил вице-спикер Национального Собрания Армении от правящего блока «Мой шаг» Ален Симонян, коснувшись инициированной бывшим президентом Сержем Саргсяном  «футбольной дипломатии» с Турцией.
По словам Симоняна, он не думал, что таким путем можно добиться успеха, учитывая, что у Турции было много возможностей начать любую дипломатию.
Реагируя на вопрос, будет ли сейчас провалом, если Армения протянет руку дружбы Анкаре, Ален Симонян заметил, что ответить на этот вопрос «на ногах» невозможно. «Наша позиция не сильно изменилась, и мы ее неоднократно озвучивали», - сказал вице-спикер, добавив, что считает неприемлемым стремление Турции говорить с Арменией на языке предусловий.
Одновременно Ален Симонян отметил, что тактика Еревана    по вопросу признания Геноцида усиливает Армению. «Это верный и самый короткий путь. Результаты  многолетней тактики говорят сами за себя. Вы видите, что каждый год какая-либо страна-партнер признает Геноцид армян», - заключил он.