«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հանդես չի գալիս Հայաստանում «սուպերվարչապետության» համակարգի պահպանման օգտին։ Այս մասին մայիսի 10-ին Ազգային ժողովում ասել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը։
Նրա խոսքով՝ անցած տարի տեղի ունեցած նոր քաղաքապետի ընտրությունները «դասական» չէին, այլ ուղղված էին «թավշյա հեղափոխության» աջակցությանը, ինչի մասին քանիցս իր ելույթներում ասել է ինքը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այդ թվում եւ նախընտրական արշավի ժամանակ։ Ընդ որում՝ Գորգիսյանը նշել է, որ այդ պատճառով Երեւանի նոր քաղաքապետի բոլոր սխալների եւ անհաջողությունների համար պատասխանատու է անմիջապես ինքը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, քանի որ քաղաքացիներն, ըստ էության, իրենց ձայնը տվել են նրան, ոչ թե Հայկ Մարությանին։
Անդրադառնալով քաղաքապետի՝ քաղաքապետարանի աշխատակիցների, այդ թվում եւ իր աշխատավարձը բարձրացնելու մտադրություններին՝ Գորգիսյանն ասել է. «Այո, պետծառայողները պետք է բարձր աշխատավարձ ստանան, եւ մեզ անհրաժեշտ են բարձրորակ մասնագետներ։ Բայց չի կարող քաղաքապետի աշխատավարձը լինել խորհրդարանի նախագահի աշխատավարձից բարձր, չի կարող այն հավասար լինել վարչապետի աշխատավարձին, չեն կարող վարչական շրջանների ղեկավարները խորհրդարանի նախագահի աշխատավարձին հավասար աշխատավարձ ստանալ։ Եվ նրանք դա չեն ստանա, որովհետեւ մեր խմբակցությունը Ավագանիում, որտեղ երեք մարդ ունի, կարողացավ այդ հարցը բարձրացնել եւ հանել այն մայրաքաղաքի ներկայացուցչական մարմնի օրակարգից»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Սակայն Գեւորգ Գորգիսյանն այսքանով չսահմանափակվեց։ Նա կոշտ քննադատության ենթարկեց Հայկ Մարությանի անգործությունը՝ հիշեցնելով, որ վերջինը խոստացել էր լուծել հանրային տրանսպորտի խնդիրները, բարեփոխումներ իրականացնել, լուծել աղբահանման եւ դրա վերացման, ինչպես նաեւ վերելակների հարցերը։ «Սակայն նա իր խոստումներն այդպես էլ չկատարեց։ Ոչինչ չի փոխվել։ Ամեն ինչ մնացել է նախկինի պես... Ամռանը աղբահանության խնդիրն, ամենայն հավանականությամբ, անգամ կխորանա։ Իսկ ինչ վերաբերում է վերելակներին, ապա մեր քաղաքապետը վերջերս տված հարցազրույցում ասել էր, որ այդ հարցը իրենք կլուծեն ի հաշիվ մեր քաղաքացիների»,- զայրացել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղարը։
Նշենք, որ Գորգիսյանի այս հայտարարությունը որոշ տարակուսանք է առաջացրել «Իմ քայլը» կառավարող խմբակցության պատգամավորների շրջանում, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, չգիտեին քաղաքապետի այս սկանդալային հայտարարության մասին, որն այսօր վերելակներն անվանել է բազմահարկերի բնակիչների սեփականությունը։

Партия «Светлая Армения» не выступает в пользу сохранения в Армении системы «суперпремьерства». Об этом на заседании Национального Собрания 10 мая заявил секретарь фракции партии «Светлая Армения» Геворк Горгисян.
По его словам, прошедшие в прошлом году в Ереване выборы нового мэра столицы не были «классическими», а оказались лишь направленными на поддержку «бархатной революции», о чем неоднократно в своих выступлениях заявлял сам премьер-министр Армении Никол Пашинян, в том числе и в период предвыборной гонки. При этом Горгисян отметил, что по этой же причине за все ошибки и неудачи нового мэра столицы отвечает непосредственно сам премьер-министр Никол Пашинян, поскольку граждане, по сути, отдали свои голоса ему, а не Айку Марутяну.
Коснувшись намерений столичного градоначальника повысить зарплаты сотрудников мэрии, в том числе собственную, Горгисян сказал: «Да, госслужащие должны получать высокие зарплаты, и нам нужны высококлассные специалисты. Но не может зарплата мэра быть больше зарплаты спикера парламента, не может она быть равной зарплате премьер-министра, не могут главы административных районов получать зарплату, равную зарплате спикера парламента. И они ее не получат, потому что наша фракция в Совете старейшин, состоящая всего из трех человек, смогла поднять этот вопрос и снять его с повестки столичного представительного органа», - подчеркнул депутат.
Однако Геворк Горгисян на этом не остановился. Он подверг жесткой критике бездействие Айка Марутяна, напомнив, что последний обещал решить проблемы общественного транспорта, провести реформы, решить вопросы с вывозом и утилизацией мусора, а также с лифтами. «Однако он своих обещаний так и не сдержал. Ничего не изменилось. Все осталось по-прежнему… Летом проблема с вывозом мусора, по всей видимости, даже усугубится. А что касается лифтов, то наш мэр в недавнем интервью заявил о том, что данный вопрос они решат за счет средств наших граждан», - возмутился  секретарь фракции «Светлой Армении».
Отметить, что это заявление Горгисяна вызвало некоторое недоумение среди депутатов от правящего блока «Мой шаг», которые, по всей видимости, не знали о подобном скандальном заявлении градоначальника, назвавшего сегодня лифты собственностью жителей высоток.