«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հանդես չի գալիս Հայաստանում «սուպերվարչապետության» համակարգի պահպանման օգտին։ Այս մասին մայիսի 10-ին Ազգային ժողովում ասել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը։
Նրա խոսքով՝ անցած տարի տեղի ունեցած նոր քաղաքապետի ընտրությունները «դասական» չէին, այլ ուղղված էին «թավշյա հեղափոխության» աջակցությանը, ինչի մասին քանիցս իր ելույթներում ասել է ինքը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այդ թվում եւ նախընտրական արշավի ժամանակ։ Ընդ որում՝ Գորգիսյանը նշել է, որ այդ պատճառով Երեւանի նոր քաղաքապետի բոլոր սխալների եւ անհաջողությունների համար պատասխանատու է անմիջապես ինքը՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, քանի որ քաղաքացիներն, ըստ էության, իրենց ձայնը տվել են նրան, ոչ թե Հայկ Մարությանին։
Անդրադառնալով քաղաքապետի՝ քաղաքապետարանի աշխատակիցների, այդ թվում եւ իր աշխատավարձը բարձրացնելու մտադրություններին՝ Գորգիսյանն ասել է. «Այո, պետծառայողները պետք է բարձր աշխատավարձ ստանան, եւ մեզ անհրաժեշտ են բարձրորակ մասնագետներ։ Բայց չի կարող քաղաքապետի աշխատավարձը լինել խորհրդարանի նախագահի աշխատավարձից բարձր, չի կարող այն հավասար լինել վարչապետի աշխատավարձին, չեն կարող վարչական շրջանների ղեկավարները խորհրդարանի նախագահի աշխատավարձին հավասար աշխատավարձ ստանալ։ Եվ նրանք դա չեն ստանա, որովհետեւ մեր խմբակցությունը Ավագանիում, որտեղ երեք մարդ ունի, կարողացավ այդ հարցը բարձրացնել եւ հանել այն մայրաքաղաքի ներկայացուցչական մարմնի օրակարգից»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Սակայն Գեւորգ Գորգիսյանն այսքանով չսահմանափակվեց։ Նա կոշտ քննադատության ենթարկեց Հայկ Մարությանի անգործությունը՝ հիշեցնելով, որ վերջինը խոստացել էր լուծել հանրային տրանսպորտի խնդիրները, բարեփոխումներ իրականացնել, լուծել աղբահանման եւ դրա վերացման, ինչպես նաեւ վերելակների հարցերը։ «Սակայն նա իր խոստումներն այդպես էլ չկատարեց։ Ոչինչ չի փոխվել։ Ամեն ինչ մնացել է նախկինի պես... Ամռանը աղբահանության խնդիրն, ամենայն հավանականությամբ, անգամ կխորանա։ Իսկ ինչ վերաբերում է վերելակներին, ապա մեր քաղաքապետը վերջերս տված հարցազրույցում ասել էր, որ այդ հարցը իրենք կլուծեն ի հաշիվ մեր քաղաքացիների»,- զայրացել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղարը։
Նշենք, որ Գորգիսյանի այս հայտարարությունը որոշ տարակուսանք է առաջացրել «Իմ քայլը» կառավարող խմբակցության պատգամավորների շրջանում, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, չգիտեին քաղաքապետի այս սկանդալային հայտարարության մասին, որն այսօր վերելակներն անվանել է բազմահարկերի բնակիչների սեփականությունը։

Bright Armenia Party is against the “super prime minister system”. This is what secretary of the Bright Armenia faction of the National Assembly Gevorg Gorgisyan said today in parliament.
According to him, the mayoral elections held last year were not “classic”, but they were aimed at supporting the “velvet revolution”, and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated this several times in his speeches, even during his election campaign. Moreover, Gorgisyan stated that this is the reason why Prime Minister Nikol Pashinyan is directly responsible for all the mistakes and failures of the new mayor of Yerevan since citizens cast their votes for him, not Hayk Marutyan.
Touching upon the mayor’s intentions to raise his salary and the salaries of the employees of Yerevan Municipality, Gorgisyan said even though public servants must receive high salaries and Armenia is in need of high-quality specialists, the mayor’s salary can’t be higher than that of the parliamentary speaker and equal to that of the Prime Minister.
Gorgisyan went on to sharply criticize Hayk Marutyan’s inaction and reminded that the latter had promised to solve the problems with public transportation and undertake reforms, as well as solve the issues of garbage disposal and the problems with elevators in Yerevan., yet failed to fulfill his promises. “As far as elevators are concerned, in his recent interview, the mayor said the municipality will solve the problem at the expense of the citizens,” the secretary of the Bright Armenia faction angrily said.
This statement by Gorgisyan left the deputies of the ruling My Step parliamentary faction bewildered. It is very likely that they didn’t know about the mayor’s scandalous statement.