Հանրապետական դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի բակում այս պահին հավաքվել են Արմավիրի մարզի Արտաշար գյուղի մեծ թվով բնակիչներ, որոնք պահանջում են, որպեսզի պատկան մարմինները անհապաղ հստակ պատասխան տան, թե ինչ պայմաններում է դեկտեմբերի 2-ին Արցախի պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերից մեկում կասկածելի հանգամանքներում մահացու հրազենային վնասվածք ստացել 21-ամյա Արթուր Աջամյանը:
Արթուր Աջամյանի հարազատները հայտնել են, որ թույլ չեն տալու իրականացնել դիահերձման աշխատանքները, քանի դեռ տեսագրությունն ապահովված չէ:
«Այստեղից մեկ քայլ չենք հեռանալու մինչև չպարզվի, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել, ինչու են սպանել մեր զինվորին: Մենք ամեն օր իր հետ խոսել ենք, երբեք չի դժգոհել ծառայությունից: Երեկ էլ իր ծնունդն էր»,-ասել է հորաքույրը՝ Էլիանորա Աջամյանը:
Նշենք, որ Աջամյանը ծառայում էր ազգային հերոս Քյարամ Սլոյանի զորամասում, նա մահացել է հենց իր ծննդյան օրը:
Հարազատները չեն հավատում, որ իրենց որդին ինքնասպան է եղել. նրանք պահանջում են հայտնաբերել իրական հանցագործին. «Մենք գիտենք, Արթուրին էլ հետ չենք բերի: Սակայն պահանջում ենք, որպեսզի մեղավորը կամ մեղավորները օրենքի ողջ խստությամբ քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն, որպեսզի հետագայում ոչ մի ծնող այն վիշտը չապրի, որ հիմա մենք ենք ապրում»,-ասաց հարազատներից մեկը:
Այստեղ էր նաև եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը, ով ողջ եզդի համայնքի կողմից դատապարտեց կատարվածը ու հույս հայտնեց, որ իրականությունը կբացահայտվի:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, երեկ ժամը 06:50-ի սահմանում, Պաշտբանական բանակը հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել զինծառայող, 1998թ. ծնված Արթուր Իշխանի Աջամյանը, իսկ զինծառայող, 1999թ. ծնված Դավիթ Հարությունի Մելիքբեկյանը վիրավորվել էր:

YEREVAN. – A large number of residents of Artashar village of Armenia’s Armavir Province, who are demanding that the relevant bodies respond immediately to under what circumstances soldier Artur Ajamyan, 21, received a deadly gunshot wound at a combat position of the Artsakh Defense Army on December 2, have been gathered outside the Republican Forensic Medical Practical Scientific Center of Armenia.
Ajamyan's relatives said they would not allow performing an autopsy on his body until a video is provided.
"We talked to him every day, he never complained about the service," said his aunt, Elianora Ajamyan. "And yesterday was his birthday."
Ajamyan's relatives do not believe he committed suicide. "We demand that the perpetrator, or perpetrators, be held criminally liable for the full severity of the law so that no parent may live this grief that we now are living," said one of the relatives.
Aziz Tamoyan, the president of the National Union of Yezidis, was there, too, who condemned what had occurred, and expressed hope that the reality would be revealed.
As reported earlier, yesterday, at about 6:50am, Artsakh Defense Army soldier Artur Ajamyan (born in 1998) sustained a fatal gunshot wound, whereas serviceman Davit Melikbekyan (born in 1999) was wounded under yet unknown circumstances, at an Artsakh Defense Army military unit located in a northeast direction.