Քանի որ վստահ եմ, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստը նայում են անչափահասներն ու երեխաները, քանի որ մեր երեխաները դարձել են քաղաքականացված, ես դիմում եմ բոլոր երեխաներին՝ կոչ անելով չծխել, քանի որ դա վնասակար է առողջության համար։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում, «Ծխախոտի արտադրանքի եւ դրա փոխարինիչների օգտագործումից առողջության համար առաջացող վնասի կրճատման եւ կանխման մասին» օրինագծերի փաթեթի եւ հարակից օրենքների քննարկման ժամանակ, դեկտեմբերի 9-ին ասաց կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Քրիստինե Պողոսյանը։
«Դա միանշանակ վնասակար սովորություն է։ Ծխելը վաղ, անչափահաս տարիքում կարող է հանգեցնել վատ, անբուժելի հետեւանքների, ինչը վատ հետք կթողնի ձեր կյանքի վրա»,- ասաց Պողոսյանը։
Նշենք, որ այս օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է նաեւ արգելել ծխախոտի օգտագործումը փակ հաստատություններում։ Ծխելու սահմանափակումներ կմտցվեն հանրային տրանսպորտում, մանկական հրապարակներում, հիվանդանոցներում, պոլիկլինիկաներում եւ բուժկենտրոններում, կրթական եւ մշակութային հաստատություններում։
Բացի այդ, նախատեսված են որոշակի կանոններ ծխախոտի իրացման համար, ինչպես նաեւ սահմանափակումներ են մտցվել ծխախոտի արտադրանքի գովազդում։
Կարգախախտների հանդեպ կկիրառվեն տուգանքներ։ Եթե տրանսպորտային միջոցի վարորդը վարելու ժամանակ բռնվի ծխախոտ կամ փոխարինիչ ծխելիս, կտուգանվի նվազագույն աշխատավարձի 10-ապատիկի չափով։
Ծխախոտի կամ փոխարինիչի ծխելու արգելքը խախտելը պաշտոնական անձանց կողմից կտուգանվի նվազագույն աշխատավարձի 100 կամ 200-ապատիկի չափով, իսկ ֆիզիկական անձանց պարագայում՝ 50-ապատիկի չափով։ Միեւնույն ժամանակ, պաշտոնատար անձի կողմից նույն խախտումը առաջին խախտումից հետո երեք ամսվա ընթացքում ենթադրում է կրկնակի տուգանքի գանձում։

Поскольку я уверенна в том, что заседание Национального Собрания Армении смотрят несовершеннолетние и дети, поскольку наши дети стали политизированными, я обращаюсь ко всем детям  с призывом не курить, поскольку это вредно для здоровья. Об этом на заседании Национального Собрания Армении, в ходе обсуждения пакета законопроектов «О сокращении и предотвращении ущерба здоровью, вызванного употреблением табачных изделий и их заменителей» и смежных законов заявила с трибуны 9 декабря депутат от правящего блока «Мой шаг» Кристине Погосян.
«Это однозначно вредная привычка. Курение в раннем, несовершеннолетнем возрасте может привести к плохим неизлечимым последствиям, что оставить плохой след на вашей жизни», - пояснила Погосян.
Отметим, что данным законодательным пакетом предусматривается запрет на употребление табака в закрытых помещениях. Ограничения будут введены на курение в общественном транспорте, детских площадках, больницах, поликлиниках и медицинских центрах, в образовательных и культурных учреждениях.
Кроме того, предусмотрены определенные правила для реализации табака, а также внесены ограничения на рекламу табачных изделий.
В отношении нарушителей будут применяться штрафные санкции. Так, в случае, если водитель транспортного средства во время езды будет застигнут за рулем в момент курения сигареты или какого-либо табачного заменителя, то ему будет грозить штраф, равный 10-кратной оплате минимального заработного труда.
Нарушение запрета на использование или ограничение использования табачных изделий или их заменителей со стороны официальных лиц будет грозить штрафом от 100 до 200-кратного размера минимальной заработной платы, а физическому лицу в 50-кратном размере. При этом, то же нарушение, совершенное должностным лицом в течении трех месяцев после первого нарушения, влечет за собой двойной штраф.