Արարատի անասնաբույծները եւ մսավաճառներն այս պահին հանդիպում են մարզպետ Գարիկ Սարգսյանի հետ, քննարկելու այս տարվա հունվարի 15–ից ուժի մեջ մտած կառավարության որոշումը, որով պարտադիր է սպանդանոցային մորթը։
Գյուղացիների խոսքով՝ իրենք պատրաստ չեն անցնելու սպանդանոցային մորթին եւ դա իրենց համար հավելյալ ծախս է, ինչի հետեւանքով կարող են զրկվել ապրուստի միջոցից։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարի 15-ից ուժի մեջ է մտել կառավարության ընդունած որոշումը, ըստ որի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում վաճառվող միսը պետք է ունենա անասունի՝ սպանդանոցում մորթված լինելը հավաստող փաստաթուղթ, ինչն անվտանգության երաշխիք է։
Հիշեցնենք նաեւ, որ անասնապահները եւ մսավաճառները մի քանի օր բողոքի ակցիաներ են իրականացրել կառավարության շենքի առջեւ, պահանջելով վերանայել այդ որոշումը։ Երեկ ցույցի մասնակիցները մի քանի րոպեով փակել են մայրաքաղաքի Տիգրան Մեծի պողոտան, այնուհետեւ կառավարությունից որեւէ արձագանք չստանալով՝ կոչ են արել բոլոր անասնապահներին փակել ճանապարհները։
Այսօր վաղ առավոտից ցուցարարները Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի մարզերում ճանապարհներ են փակել։ Արարատում փողոց փակած բնակիչների հետ հանդիպման եկած մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը բնակիչներին հորդորել է բացել ճանապարհը, խոստանալով՝ մարզպետարանում հանդիպել եւ քննարկել այս հարցը։

Livestock farmers and butchers of Armenia’s Ararat Province are in a meeting with governor Garik Sargsyan to discuss the government’s decision by which slaughter of animals in a slaughterhouse is mandatory starting from January 15.
The residents of villages say they aren’t ready to make the transition to the slaughter of livestock in a slaughterhouse. According to them, this will be an additional expense for them and will deprive them of their source of income.
Starting from January 15, 2019, upon a government decision, meat sold in all parts of Armenia must come with a document certifying the fact that it has been slaughtered in a slaughterhouse, meaning a safety warranty.
Livestock farmers and butchers have been holding protests in front of the government building for a couple of days now and demand that the government review its decision. Yesterday the protesters closed a major street in Yerevan for a couple of minutes and then called on all livestock farmers to close roads after they didn’t receive any response from the government.
Since early morning, protesters have closed roads in Ararat, Armavir and Kotayk provinces. Governor of Ararat Province Garik Sargsyan came to meet with the protesters on the street and urged them to open the road, promising to meet them in the regional governor’s office and discuss the issue.