Աստղաֆիզիկոսների միջազգային թիմը ստեղծել է Տիեզերքի ամենամեծ եռաչափ քարտեզը, որը ցույց է տալիս դրա ընդլայնման պատմությունը, հաղորդում է RG-ը։
Sloan Digital Sky Survey (SDSS)-ից հետազոտողները հայտարարել են, որ իրականացրել են հսկայական աշխատանք՝ վերլուծել են բոլոր չորս գալակտիկաներն ու քվազաները (գալակտիկաների ակտիվ միջուկները)։
Կանադայի Վաթերլո համալսարանից Ուիլ Փերսիվալի խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ քարտեզը ցույց է տալիս Տիեզերքի ընդյալնման պատմության ամենալիարժեք տարբերակը։ Այդ քարտեզն ավելի քան 20 տարվա աշխատանքի արդյունք է, որի շրջանակում համագործակցել է աշխարհի 30 կազմակերպություններից շուրջ հարյուր հետազոտող։
Այն մասում, որը վերաբերում է շուրջ 380 000 տարի առաջ ժամանակաշրջանին, կարելի է տեսնել մատերիա եւ մուգ մատերիա, որոնցով որոշվում է Տիեզերքի կառուցվածքը։
Քարտեզի այն մասը ստեղծելու համար, որի վրա Տիեզերքը պատկերված է 6 միլիարդ տարի առաջ, աստղաֆիզիկոսները վերլուծել են ամենահին եւ, հետեւաբար, ամենամեծ կարմիր գալակտիկաները։ 11 միլիոն տարի առաջ Տիեզերքի քարտեզը կազմելու համար գիտնականները կիրառել են քվազարներ, որոնք, չնայած մեծ հեռավորությանը, չափազանց վառ են փայլում։

Международная команда астрофизиков создала самую большую трехмерную карту Вселенной, показывающую историю ее расширения, передает RG
Исследователи из Sloan Digital Sky Survey (SDSS) объявили, что проделали гигантскую работу - проанализировали более четырех миллионов галактик и квазаров (активные ядра галактик).
По словам Уилла Персиваля из университета Ватерлоо (Канада), на сегодняшний день карта показывает «самую полную историю расширения Вселенной». Эта карта - результат более чем 20-летнего сотрудничества сотен исследователей из 30 учреждений мира.
В той ее части, которая относится к периоду около 380 000 лет назад, можно увидеть материю и темную материю, которые определяют структуру Вселенной.
Чтобы создать часть карты, на которой Вселенная изображена 6 миллиардов лет назад, астрофизики проанализировали самые старые и, следовательно, самые большие красные галактики. Чтобы составить карту за 11 миллиардов лет, ученые использовали квазары, которые, несмотря на большое расстояние, сияют чрезвычайно ярко.