Ռուս խաղաղապահ զորակազմը տեղի բնակիչների խնդրանքով դիտակետ է տեղակայել Ղարաբաղի Քելբաջարի (Քարվաճառի) շրջանում Դադիվանք վանական համալիրի մոտ։ Այս մասին երկուշաբթի ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության կողմից տեղական վարչակազմերի հետ փոխգործակցություն է կազմակերպվել համայնքների կրոնական դավանանքների հարցերի լուծման համար։ Տեղի բնակիչների խնդրանքով ռուս խաղաղապահների կողմից դիտակետ է տեղակայվել Քելբաջարի շրջանում գտնվող հնագույն քրիստոնեական համալիր Դադիվանքի մոտ»,- ասել է Կոնաշենկովը։
Նրա խոսքով՝ ռուս խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ մշակվում է վանական համալիր ծխականների ազատ այցելության հարցը։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի ռուս խաղաղապահների տեղակայումն ընթանում է նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Ղարաբաղում կրակի լիակատար դադարեցման մասին համատեղ հայտարարության մեջ գրանցված պայմանավորվածությունների համաձայն։ Նախատեսվում է, որ այնտեղ ընդհանուր առմամբ տեղակայվելու է 1 960 զինծառայող՝ տեխնիկայով։ Խաղաղապահ գործողության հրամանատարական կետը տեղակայված է Ստեփանակերտում։

Российские миротворческий контингент выставил наблюдательный пост у действующего монастыря Дадиванк в Кельбаджарском районе Карабаха по просьбе местных жителей. Об этом сообщил в понедельник на брифинге официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков, передает ТАСС
«Командованием миротворческого контингента организовано взаимодействие с местными администрациями по решению вопросов общин религиозных конфессий. По просьбе местных жителей российскими миротворцами выставлен наблюдательный пост у древнего христианского памятника - действующего монастыря Дадиванк в Кельбаджарском районе», - сказал Конашенков.
По его словам, при посредничестве российских миротворческих сил прорабатывается вопрос о свободном посещении монастыря прихожанами.
Переброска российских миротворцев в зону нагорнокарабахского конфликта идет в соответствии с договоренностями, зафиксированными 9 ноября в совместном заявлении президента РФ Владимира Путина, президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна о полном прекращении огня в Карабахе. Предполагается, что в общей сложности там будут размещены 1 960 военнослужащих с техникой. Командный пункт миротворческой операции развернут в Степанакерте.