Դեռեւս 1994 թվականին ես խոսել եմ այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման ոգով ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական բնակչության հարաբերակցությամբ, ինչպես եղել է մինչեւ պատերազմը: Այս մասին Ղարաբաղյան հակամարտությանը նվիրված քննարկման ժամանակ ասել է ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ ցանկացած կամարտահայտում, եթե դա հստակ կազմակերպված լիներ, կնշանակեր առնվազն ԼՂՀ անկախության ճանաչում, եւ դա կասկածի տակ չէր դրվի:
«Այն շրջանները, որոնք ակտիվ մարտական գործողությունների դադարեցման պահին զբաղեցված են եղել հայկական ուժերի կողմից, պետք է վերադարձվեին Ադրբեջանին՝ հանելով Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի միջեւ միջանցքի մասին հարցը: Իր ժամանակին իր ներքին պատճառներով Հայաստանը սխալ գործեց՝ ամբողջությամբ իր վրա վերցնելով հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններ վարելը: Ձեւաչափը, որը մինչ այդ կար, ենթադրում էր, այդ բանակցություններին մասնակցում են Հայաստանը, Ադրբեջանի եւ ԼՂՀ-ն, եւ Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի մասնակցությունն այդպիսի խոչընդոտ չէր թվում, ինչպես այդ բանակցություններին ԼՂՀ-ի բացակայությունը, որն էլ ավելի հարաբերական ինքնուրույնություն էր ձեռք բերում:
ԼՂ գրեթե բոլոր ղեկավարները Հայաստանի ղեկավարներ են դարձել, նրանք գիտեին իրավիճակն ու հույս ունեին, որ հնարավոր է կարգավորման հասնել, սակայն դա տեղի չունեցավ»,-նշել է Զատուլինը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանում հատկապես «թավշյա հեղափոխությունից» հետո պատշաճ ուշադրություն չի դարձվել ադրբեջանական սպառնալիքի վրա:
«Փաշինյանի հայտարարությունը, թե «Ղարաբաղը Հայաստան է, եւ վերջ», մի շարք այլ միջոցառումներ, որոնց նպատակն էր հաստատել դա, Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության կարգավիճակի ցուցադրական իջեցում՝ այն հայկական մարզերից մեկի մարզպետի մակարդակին հասցնելու փորձով: Այդ ամենն իր դերն ունեցավ: Փաշինյանին թվում էր, թե դա անհրաժեշտ է ներքին հանգամանքներից ելնելով՝ պայքար նախկին իշխանությունների, այսպես կոչված ղարաբաղյան կլանի դեմ, եւ ապացուցելու ցանկություն, որ չկա խնդիր: Ամեն դեպքում գլխավորը Ադրբեջանի եւ նրան աջակցող Թուրքիայի՝ հարցը ուժով լուծելու ձգտումն էր:
Հայաստանում պետք է դասեր քաղեն այդ պարտությունից:
Շատ զարմանալի կլիներ, եթե Հայաստանի հետագա ճակատագիրն անցներ այն մարդկանց արդարացման եւ ինքնարդարացման քողի ներքո, ովքեր թույլ են տվել այդ սխալը, ընդ որում՝ մտադիր լինելով կառչել իշխանությունից նաեւ հետագայում:
Որեւէ ցանկություն չկա պատասխանատվություն ստանձնել: Հնարավո՞ր է արդյոք դրա հիման վրա Հայաստանում վերականգնել կամքը, պաշտպանվելու կարողությունը, տնտեսությունը եւ այլն: Հազիվ թե: Իսկ հայ ժողովրդի համար Հայաստանում լիարժեք ապրելը եւ առաջընթաց գրանցելը՝ շրջապատված այնպիսի հարեւաններով, ինչպես Թուրքիան եւ Ադրբեջանը, սեփական ուժերին չվստահելու մթնոլորտում, հասարակության տարբեր խմբերի, հասարակության եւ իշխանության միջեւ վստահության բացակայության պայմաններում՝ լիովին անհնար է:
Գլխավոր հարցերը, որոնք Հայաստանում պետք է լուծվեն, պետք է լինեն՝ ինչպես եւ ում միջոցով վերականգնել Հայաստանը: Հայ ժողովուրդը, նախ, կրել է հսկայական բարոյական վնաս»,-եզրակացրել է պատգամավորը:

Еще в 1994 году я говорил о том, что урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно протекать в духе самоопределения народа Нагорного Карабаха, как армянского населения, так и азербайджанского при этом соотношении, которое было до войны. Об этом в ходе обсуждения, посвященного карабахскому конфликту, 11 декабря заявил первый заместитель председателя Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Госдумы России Константин Затулин.
По его словам, очевидно, что любое волеизъявление, если бы оно было честно организовано, предполагало бы признание как минимум независимости Нагорно-Карабахской Республики, и это не подлежало и не подлежит сомнению.
«Те районы по периметру Нагорного Карабаха, которые на момент прекращения активных боевых действий были заняты армянскими силами, должны были быть возвращены Азербайджану за вычетом вопроса о коридоре между Арменией и НКР. В свое время по своим внутренним причинам армянская сторона (Армения) сделала ошибку, полностью взяв на себя ведение переговоров в рамках нагорно-карабахского урегулирования. Формат, который до этого существовал, предполагал, что в этих переговорах участвуют Армения, Азербайджан и НКР, и участие азербайджанской общины Нагорного Карабаха не казалось таким препятствием, как неучастие в этих переговорах самой НКР, которая все больше обретала относительную самостоятельность.
Практически все руководители Нагорного Карабаха стали руководителями Армении, они знали ситуацию и надеялись на то, что возможно будет быстро достичь урегулирования. Этого они не достигли, а в течение этого времени в Азербайджане возобладали настроение реванша и желание добиться своих целей путем применения военной силы»,- отметил Затулин.
Он добавил, что особенно после «бархатной революции» в Армении это не было в должной степени принято во внимание армянской стороной, и были сделаны новые ошибки.
«Заявление Пашиняна о том, что «Карабах - это Армения и точка», всякого рода публичные мероприятия, призванные это подтвердить, демонстративное принижение статуса руководства Нагорного Карабаха с попыткой привести его к уровню губернатора одной из армянских областей. Все это в результате сыграло свою роль. Это казалось Пашиняну необходимым по внутренним обстоятельствам - на фоне борьбы с предыдущими властями Армении, с так называемым карабахским кланом, и желанием доказать, что проблем нет, и все уже зацементировано. В любом случае главным оказалось стремление Азербайджана и стоявшей за ним Турции решить вопрос с силой.
В Армении должны быть сделаны выводы из этого поражения.
Было бы очень странно, если бы вся дальнейшая судьба Армении прошла бы под знакам оправдания и самооправдания тех, кто допустил эти ошибки, при этом намереваясь цепляться за власть и дальше.
Нет никакого желания взять на себя ответственность. Возможно ли на этой почве в Армении восстановить дух, восстановить обороноспособность, восстановить экономику и так далее. Вряд ли. А существовать армянскому народу в Армении полноценно и продвигаться с такими соседями, как Турция и Азербайджан, в таком окружении, в атмосфере неверия в собственные силы, на фоне отсутствия доверия между разными частями общества, между обществом и властью, совершенно невозможно
Главные вопросы, которые в Армении должны быть решены, это вопросы о том, как и с кем дальше восстанавливать Армению. Армянский народ, в первую очередь, понес моральный огромный ущерб»,- заключил депутат.