«Youtube» կայք-էջում հրապարակվել է տեասնյութ՝ «Նիկոլ, դու մեր դասագրքերն ու տոները փոխեցիր» վերնագրով, որտեղ «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանի կողմից առերեւույթ բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կոչեր են հնչեցվել: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երեւան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածի (բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերը, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելը կամ քարոզելը) 1-ին մասով:
Արամ Հարությունյանը ներգրավվել է որպես կասկածյալ, եւ վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

A video entitled “Nikol, you changed our textbooks and holidays” and showing leader of National Accord Party Aram Harutyunyan making prima facie public calls to justify violence has been posted on YouTube, as reported the Department of Information and Public Relations of the Investigative Committee of Armenia.
The Division for Investigation of Heavy Crimes of the Yerevan Investigation Department of the Investigative Committee has instituted a criminal case under part 1 of Article 226.2 of the Criminal Code of Armenia (public calls for use of violence, publicly justifying or advocating violence).
Aram Harutyunyan is involved as a suspect, and a signature to not leave has been chosen as a pre-trial measure.