Անհրաժեշտ է գործ հարուցել եւ քրեական պատասխանատվության ենթարկել բոլոր մեղավորներին, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր պատերազմի օրերին պետք է ավելի զգոն եւ կարգապահորեն գործեին, ինչը երբեք չի արվել: Այս մասին հունվարի 7-ին  «Ազգային աղետ եւ վերածնունդ. իրավական բաղադրիչը» թեմայով համաժողովին ասաց փաստաբան Արմինե Ֆանյանը:
Դավաճանության մասին իր հայտարարությունը փաստաբանը հիմնավորում է մի շարք հանգամանքների առկայությամբ, որոնք գնահատելով պարզվել են Հայաստանի վարչապետի կողմից կատարված հանցագործության կազմը: Այն համապատասխանում է Քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածին` «պետական ​​դավաճանություն»: «Փաշինյանը, թշնամական գործունեություն ծավալելով, օգնել է թշնամուն թշնամական գործողություններ իրականացնել Հայաստանի դեմ»,- ասաց Ֆանյանը ՝ թվարկելով վարչապետի ձեռնարկած գործողությունները:
Նա նաեւ շեշտել է, որ Հայաստանի վարչապետն ուղիղ եթերում որոշակի տեղեկություններ է բարձրաձայնել, որոնք հրապարակման ենթակա չեն:

It is necessary to launch a criminal case and prosecute all those guilty, as well as those who should have been more vigilant and acted in a more disciplined manner during the days of the recent Artsakh (Nagorno-Karabakh) war—but which was never done; lawyer Armine Fanyan stated about this at a conference on Thursday.
The lawyer substantiated her statement about “betrayal” by the existence of a number of circumstances which, after assessing, turned out to be the composition of the crime committed by the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan. According to her, it complies with the Criminal Code Article 299: "High treason." "Pashinyan, by carrying out inimical actions, helped the enemy [i.e., Azerbaijan] carry out inimical actions against Armenia," Fanyan said, listing the respective actions taken by the PM.
Also, she stressed that the Prime Minister of Armenia had voiced live certain information which is not subject to publication.