«Հռոմի պապի այցը խուճապ է առաջացրել առողջապահության մասնագետների շրջանում: Տասնյակ քրիստոնյաներ ժամանել են Բաղդադի եկեղեցի` Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինին Իրաքում դիմավորելու համար, հայտնում է PA Media- ն:
Դա կլինի Հռոմի պապի առաջին այցը երկիր: Տղամարդիկ, կանայք եւ երեխաներն ուրբաթ առավոտյան հավաքվել ԵՆ Սուրբ Աստվածածնի Հայ Կաթոլիկ եկեղեցում:
«Հռոմի պապի այցը խուճապ է առաջացրել առողջապահության մասնագետների շրջանում, ովքեր վախենում են, որ Պապի հետ հանդիպելու համար շատ մարդիկ կհավաքվեն»,- նշում է PA Media-ն:
Ֆրենցիսկոցը խախտում է մեկ տարի տեւած մեկուսացումը` աշխարհի ուշադրությունն անտեսված մարդկանց վրա հրավիրելու համար, ում հյուսիսային քրիստոնեական համայնքները հիմնականում ավերվել են 2014-ից 2017 թվականների իսլամական պետության բռնի կառավարման ընթացքում: Հռոմի Պապի համար, ով հաճախ է լինում այն վայրերում, որտեղ քրիստոնյաները հետապնդվող փոքրամասնություն են կազմում, իրաքցի քրիստոնյաները «նահատակների եկեղեցու» մարմնավորումն են, որով նա հիացել է Ասիայում միսիոներ դառնալու ձգտող երիտասարդ ճիզվիտ դառնալուց ի վեր: Իրաքում Ֆրանցիսկոսը ձգտում է ոչ միայն հարգել իր նահատակների հիշատակը, այլեւ փոխանցել հաշտության եւ եղբայրության ուղերձը:

Dozens of Christians arrived at a church in Baghdad ahead of Pope Francis I's arrival in Iraq, PA Media reported.
This will be the Pope's first visit to the country.
Men, women and children gathered on Friday morning at the Armenian Catholic Church of the Holy Virgin Mary. The Pope’s visit has caused panic among health experts, who fear that crowds will gather to meet with the Pope, PA Media noted.
Francis is breaking his post-year isolation to draw the world's attention to the neglected people, whose northern Christian communities were largely devastated during the violent rule of the Islamic state between 2014-2017.
For the Pope, who has often traveled to places where Christians are a persecuted minority, Iraqi Christians are the epitome of the church of martyrs he has admired since he was a young Jesuit aspiring to become a missionary in Asia.
In Iraq, Francis seeks not only to honor the memory of his martyrs, but also to convey a message of reconciliation and brotherhood.