«Հռոմի պապի այցը խուճապ է առաջացրել առողջապահության մասնագետների շրջանում: Տասնյակ քրիստոնյաներ ժամանել են Բաղդադի եկեղեցի` Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինին Իրաքում դիմավորելու համար, հայտնում է PA Media- ն:
Դա կլինի Հռոմի պապի առաջին այցը երկիր: Տղամարդիկ, կանայք եւ երեխաներն ուրբաթ առավոտյան հավաքվել ԵՆ Սուրբ Աստվածածնի Հայ Կաթոլիկ եկեղեցում:
«Հռոմի պապի այցը խուճապ է առաջացրել առողջապահության մասնագետների շրջանում, ովքեր վախենում են, որ Պապի հետ հանդիպելու համար շատ մարդիկ կհավաքվեն»,- նշում է PA Media-ն:
Ֆրենցիսկոցը խախտում է մեկ տարի տեւած մեկուսացումը` աշխարհի ուշադրությունն անտեսված մարդկանց վրա հրավիրելու համար, ում հյուսիսային քրիստոնեական համայնքները հիմնականում ավերվել են 2014-ից 2017 թվականների իսլամական պետության բռնի կառավարման ընթացքում: Հռոմի Պապի համար, ով հաճախ է լինում այն վայրերում, որտեղ քրիստոնյաները հետապնդվող փոքրամասնություն են կազմում, իրաքցի քրիստոնյաները «նահատակների եկեղեցու» մարմնավորումն են, որով նա հիացել է Ասիայում միսիոներ դառնալու ձգտող երիտասարդ ճիզվիտ դառնալուց ի վեր: Իրաքում Ֆրանցիսկոսը ձգտում է ոչ միայն հարգել իր նահատակների հիշատակը, այլեւ փոխանցել հաշտության եւ եղբայրության ուղերձը:

Десятки христиан прибыли в церковь в Багдаде перед прибытием Папы Римского Франциска Первого в Ирак, сообщает PA Media.
Это будет первым визитом Папы в страну.
Мужчины, женщины и дети собрались в пятницу утром в армянском католическом храме Святой Девы Марии.
«Визит Папы вызвал панику среди экспертов в сфере здравоохранения, которые опасаются, что для встречи с Понтификом соберутся толпы людей», - отмечает PA Media.
Франциск нарушает свою изоляцию, продлившуюся пости год, чтобы обратить внимание мира на игнорируемых людей, чьи северные христианские общины были в значительной степени опустошены во время насильственного правления исламского государства в период 2014-2017 гг.
Для Папы Римского, который часто бывал в местах, где христиане являются гонимым меньшинством, христиане Ирака являются воплощением «церкви мучеников», которой он восхищался с тех пор, как был молодым иезуитом, стремящимся стать миссионером в Азии.
В Ираке Франциск стремится не только почтить память своих мучеников, но и передать послание о примирении и братстве.