Մեկնարկել են «Թովմասյան» հիմնադրամի նախաձեռնած Հավերժության պուրակի կառուցման շինարարական աշխատանքները: Այգին հիմնվում է Երեւանից Ապարան տանող ավտոճանապարհին հարակից վայրում` Տառերի պուրակի և Սուրբ խաչի մոտ, որտեղ նաև Թովմասյանների ընտանիքը եկեղեցի է կառուցում:
Հավերժության պուրակում Արցախյան առաջին, Ապրիլյան և Արցախյան երկրորդ պատերազմներում զոհվածների հարազատները կկարողանան իրենց նահատակված հերոսի համար անվանական մեկ պտղատու ծառ տնկել և ամեն տարի բերք ստանալ այդ ծառից:
Հատակագծով նախատեսված պուրակը հավերժության սիմվոլի տեսքն ունի, որը կունենա նաև խաչքարերի պուրակ, կահավորված կլինի նստարաններով և ավտոկայանատեղիով:
Ցավոք, պատերազմները մեզանից հազարավոր հայորդիների կյանքեր խլեցին, և այս այգու կառուցումը երախտագիտության նշան է՝ հայրենիքին կյանքը նվիրած անմահ հերոսների հանդեպ հարգանքի և ոգեկոչման ևս մեկ ձև:
«Ամեն անգամ Եռաբլուր այցելելիս՝ տեսնում եմ շիրմաքարերի մոտ հեկեկացող մայրերին եւ հասկանում, թե որքան ենք մենք պարտական նրանց։ Այս այգու կառուցումը նախաձեռնել եմ այն մտայնությամբ, որ որդեկորույս մայրերը հնարավորություն ունենան մի ծառ տնկել եւ ամեն տարի բողբոջած տեսնել իրենց որդու անվանական ծառը, ինչպես նաեւ բերք ստանան եւ գիտակցեն, որ իրենց հերոսի անունը անմահ է», - ասում է «Թովմասյան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արտակ Թովմասյանը։
Խաղաղության աղավնիներ բաց թողնելով դեպի երկինք՝ Թովմասյանների ընտանիքը հույս ու երազանք է փայփայում, որ սիրո, հավատի, մաքրության խորհրդանիշ աղավնիները մեր երկրին խաղաղություն կբերեն:

The construction of the “Eternity Square” initiated by the Tovmasyan Foundation has already begun.
The square is located near the road from Yerevan to Aparan, “Letter Square” Near the Holy Cross, where the Tovmasyan family is building a church.
Relatives of the victims of the First Artsakh, April, and Second Artsakh Wars will be able to plant a fruit tree named after their martyred hero in the “Square of Eternity” and get a harvest annually.
The square envisaged by the plan is made in the form of a symbol of eternity, which will be a square of khachkars [(cross-stones)] and will also be equipped with benches and a parking place.
Unfortunately, the wars took the lives of thousands of us Armenians, and the construction of this square is a sign of gratitude. It is a "monument" of immortal heroes who have dedicated their lives to their homeland.
“Every time I come to Yerablur, I see crying mothers near the gravestones, and I understand how much we owe them. I initiated the construction of this square with the idea that mothers who lost their sons will be able to plant a tree and see their son's tree bloom every year as well as get harvest to immortalize their hero’s name,” said Artak Tovmasyan, the Chairman of the Board of Trustees of the Tovmasyan Foundation.
Releasing the doves of peace into the sky, the Tovmasyan family cherishes the hope and dream that the doves, a symbol of love, hope and purity, will bring peace to our country.