«Հայաստան» դաշինքը կտրականապես բացառում է կապիտուլյացիոն իշխանությունների հետ համագործակցության որեւէ ձեւ: Այս մասին հունիսի 2-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարեց «Հայաստան» դաշինքի անդամ, ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Շաբաթվա կարեւոր իրադարձությունն այն է, որ շատ ուժեր հստակ նշել են, որ չեն պատրաստվում համագործակցել կապիտուլյացիոն իշխանությունների հետ: Դրանք են «Հայաստան», «Պատիվ ունեմ» դաշինքները, առաջին նախագահի կուսակցությունը, «Լուսավոր Հայաստանը»: Սա նշանակում է, որ գործող իշխանությունները վերարտադրվելու ոչ մի շանս չունեն:
Երկրորդ կարեւոր հարցը վերաբերում է ցուցակների առաջին համարների բանավեճին: Կարեւոր է նաեւ արձանագրել, որ առաջատար կուսակցությունների եւ դաշինքների առաջին համարները հայտարարել են, որ չեն պատրաստվում բանավիճել դավաճանի հետ: «Հայաստան» դաշինքը հստակ հայտարարել է, որ դավաճանի հետ քննարկելու եւ բանավիճելու ոչինչ չունի: Մենք մի նպատակ ունենք` նրանց վտարել»,- ասաց Սաղաթելյանը:
Պատասխանելով հստակեցնող հարցին, թե հրաժարվում է արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցել հունիսի 18-ի բանավեճին, Սաղաթելյանը նշեց. «Ամեն ինչ շատ պարզ է: Ինչի՞ մասին պետք է խոսենք նրա հետ: Մենք չենք պատրաստվում նրա հետ որեւէ ձեւաչափով բանավեճի մեջ մտնել: Նա թեկնածուներ ունի՝ Բաբաջանյանը: Թող բանավիճեն: Ալիեւին հաղթողը խոսելու բան չունի Ալիեւին պարտվածի հետ: Նրա հետ մենք ունենք մեկ օրակարգ՝ հեռացնել նրան: Ես արդեն ասացի, որ առաջատար ուժերը հայտարարել են բանավեճին մասնակցելուց հրաժարվելու մասին: Տեսեք, թե ով է մնացել ու եզրակացություն արեք»:

Блок «Армения» категорически исключает какую-либо форму сотрудничества с капитулянтскими  властями. Об этом заявил член блока «Армения»,  представитель Верховного органа  АРФД Ишхан Сагателян на брифинге 2 июня.
«Важное событие недели – то, что многие силы четко заявили о том, что не собираются сотрудничать с капитулянтскими сластями. Это блок «Армения», «Честь имею», партия первого президента, «Светлая Армения». Это означает, что действующая власти ни в коем случае не имеет шанса на воспроизводство.
Второй важный вопрос касается дебатов первых номеров списков. Также важно констатировать, что первые номера ведущих партий и блоков заявили о том, что не собираются дискутировать с предателем. Блок «Армения» четко заявил, что нечего обсуждать и диспутировать с предателем. У нас одна цель – прогнать их», - заявил Сагателян.
Отвечая на уточняющий вопрос, отказывается ли Роберт Кочарян от участия в дебатах 18 июня, Сагателян заметил: «Все очень просто. О чем нам говорить с ним? С ним ни в каком формате не собираемся дискутировать. У него есть кандидаты, Бабаджанян. Пусть дискутируют. Победившему Алиева не о чем говорить с проигравшим Алиеву. У нас с ним одна повестка – убрать его. Я уже сказал, что ведущие силы заявили об отказе от участия в дебатах. Смотрите, кто остался и делайте вывод».