Գիտենք, որ Ոստիկանության ճնշող մեծամասնությունն ահավոր ձանձրացած է այս իրավիճակից։ Այս մասին հունիսի 3-ին ոստիկանության, ՊՆ, ԱԱԾ տարբեր տարիների բարձրաստիճան ղեկավարների եւ սպաների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Մենք Ոստիկանությունից շատ ակտիվ սիգնալներ ստանում ենք։ Գիտենք, որ ոստիկանության ճնշող մեծամասնությունն ահավոր ձանձրացած են այս իրավիճակից. մարդկանց դուր չի գալիս այն, ինչ անում են։ Չի կարող ոստիկանությանը դուր գալ շուրջօրյա ինչ-որ դաչաներ պահելը, երբեք այդպես չի եղել։ Երբեք ոչ մի երկրի ղեկավար այդպիսի պատնեշով սեփական ժողովրդից իրեն չի պահել։ Տարբեր տեղերից տարբեր ինֆորմացիաներ են գալիս։ Շատ չեն այն մարդիկ, որոնք ջանասիրություն են ցուցաբերում ապօրինի հրաման կատարել։ Այդ մաքրելը մեծ ծավալների չի լինելու հաստատ։ Այո, ինչ-որ մարդիկ ոստիկանությունից պետք է դուրս գան»,- ասել է երկրորդ նախագահը։
Անդրադառնալով Ոստիկանությունում  իրականացվող բարեփոխումներին վերաբերյալ Ոստիկանության գնդապետ Արիստակեսյանի հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է.
«Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում միայն Երեւանում սպանել են 26 հոգի։ Սա նաեւ պատճառ է, որ փորձեր է արվում համակարգում ինչ-որ բան փոխել, բայց իրենք էլ չեն հասկանում՝ ինչն են ուզում փոխել։ Իրենք սկսել են բարեփոխումներ կրթական ոլորտում, սա սորոսական հիմնադրամների հիմնական նպատակն է՝ որ երկրում իրենք կան, իրենց գործը սկսում է կրթական ոլորտում կրթական այդ ծրագրերի փոփոխությամբ։ Չկա որեւէ վստահություն, որ իրենց ոստիկանությունում որեւէ լավ բան են անելու։ Ի՞նչ կապ ունեն այդ ՀԿ-ները ոստիկանության հետ։ Ոստիկանության բարեփոխումները պետք է անի Կառավարությունը ոստիկանության հետ քննարկումների արդյունքում։ Ինչի՞ են այդ ՀԿ-ներն այդ իրավունքը ստացել, ինձ համար անհասկանալի է։ Դա պատճառներից մեկն է, որ ես մտել եմ այս պայքարի մեջ՝ այդ գործընթացները կասեցնելու համար»։

Мы знаем, что подавляющему большинству полиции эта ситуация ужасно надоела. Об этом заявил 3 июня второй президент Армении, лидер блока «Айастан» Роберт Кочарян на встрече с высокопоставленными отставными руководителями и офицерами полиции, Министерства обороны, Службы национальной безопасности разных лет.
«Мы получаем очень активные сигналы из Полиции. Мы знаем, что подавляющему большинству Полиции эта ситуация ужасно надоела: людям не нравится то, что они делают. Полиции не может нравится дежурить у некоторых дачах круглосуточно, такого никогда не было. Ни один руководитель страны никогда не удерживал свой народ от такой преграды. Разная информация поступает из разных источников. Немногие люди проявляют усердие при выполнении незаконного приказа. Эта уборка точно не будет большой. Да, некоторые люди должны покинуть полицию», - сказал второй президент.
Затронув тему о проводимых в Полиции реформах, Роберт Кочарян сказал: «За последние несколько месяцев только в Ереване было убито 26 человек. Это также причина, из-за которой делаются попытки что-то изменить в системе, но они также не понимают, что они хотят изменить. Они начали реформы в области образования, это основная цель фондов Сороса, что они находятся в стране, их работа начинается с изменения этих образовательных программ в области образования. Нет уверенности, что они сделают что-нибудь хорошее в своей полиции. Какое отношение эти НПО имеют к полиции? Правительство должно провести реформу полиции в результате переговоров с полицией. Почему эти НПО получили это право, мне непонятно? Это одна из причин, почему я присоединился к этой борьбе, чтобы остановить эти процессы ».