Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքի «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն»։
Վարչապետի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել կենտրոնում, ծանոթացել աշխատանքային պայմաններին։ Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է Աբովյանում և Հայաստանի մյուս քաղաքներում դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնների արդիականացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։ Զեկուցվել է, մասնավորապես, սառնարանային կարողությունների հզորացման, լաբորատոր հնարավորությունների ապահովման և դատաբժշկական անհրաժեշտ չափանիշներին համապատասխան ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ իրականացվող փոփոխությունների մասին։
Վարչապետի պաշտոնակատարին պարզաբանումներ են ներկայացվել Աբովյանի դիահերձարանից օրեր առաջ հրապարակված հայտնի կադրերի կապակցությամբ։ Զեկուցվել է, որ մարմինները Աբովյանի դիահերձարան էին տեղափոխվել ԴՆԹ նմուշառում իրականացնելու և նույնականացնելու նպատակով, քանի որ ԴՆԹ հետազոտությունների համար անհրաժեշտ սարքը գտնվում է Աբովյանի գիտագործնական կենտրոնում։  Այժմ մարմինները գտնվում են Մարտունու դիահերձարանում և պահվում են համապատասխան սառնարանային պայմաններում։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Կառավարությունը հետևողական է լինելու համակարգի արագ բարեփոխման, անհրաժեշտ մասնագիտական ու աշխատանքային կարողությունների ձևավորման գործում և հանձնարարել պատասխանատուներին ուշադրության կենտրոնում պահել գործընթացը։

Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сегодня посетил «Научно-практический центр судебной экспертизы» в городе Абовян Котайкской области.
Как сообщили NEWS.am в пресс-службе премьер-министра, Никол Пашинян осмотрел центр, ознакомился с условиями работы. И.о. министра здравоохранения Анаит Аванесян представила работу по модернизации центров судебно-медицинской экспертизы в Абовяне и других городах Армении. В частности, были отмечены изменения по части расширения холодильных мощностей, предоставлении лабораторных помещений, а также услуг в соответствии с необходимыми судебно-медицинскими стандартами.
Исполняющему обязанности премьер-министра были даны разъяснения в связи с опубликованными несколько дней назад в морге Абовяна кадрами, свидетельствующими о ненадлежащем хранении тел военнослужащих. Сообщается, что тела были доставлены в морг Абовяна для взятия образцов ДНК и идентификации, поскольку устройство, необходимое для тестирования ДНК, находилось в Абовянском центре. Сейчас тела находятся в морге Мартуни и хранятся в соответствующих условиях.
Никол Пашинян подчеркнул, что правительство будет последовательно и оперативно проводить реформы системы, для наращивания необходимого профессионального и рабочего потенциала.