ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական կազմակերպության անդամները փակել են Կառավարության շենքին հարակից Նալբանդյան փողոցը: Նրանք դա արեցին այն բանից հետո, երբ ոստիկանության աշխատակիցները կառավարության շենքի մոտից բերման ենթարկեցին ակցիայի մասնակիցներին:
Երիտասարդները վանկարկում էին. «Ոստիկանության գործողությունները չեն բխում Հայաստանի Հանրապետության շահից»:
Ոստիկանները նախ շարքով կանգնեցին փողոցը փակած երիտասարդների դիմաց, ապա սկսեցին բերման ենթարկել նրանց՝ բացելով փողոցը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ՀՅԴ երիտասարդները Կառավարության դիմաց ակցիա էին իրականացնում, որի ժամանակ կետերով ներկայացնում էին իրենց կարծիքով պետական դավաճանության մասին փաստեր:

YEREVAN. – Members of the Youth Union of Armenia of the opposition Armenian Revolutionary Federation-ARF Dashnaktsutyun Party blocked Nalbandyan Street near the main building of the government. They did so after police apprehended several protesters outside the building.
These ARF youth were chanting, "The actions of the police are not in the interests of the Republic of Armenia."
The police officers at the scene first stood in front of these youth who closed off the aforesaid street, then they began apprehending them and reopened the street.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, the ARF youth were protesting in front of the main government building, during which they presented—by points—facts about high treason in their opinion.