Ավտովարորդներն այսօր՝ հունիսի 30-ին բողոքի ակցիա են իրականացնում Պետական եկամուտների կոմիտեի մոտ: «Ավտովարորդների պաշտպանության լիգայի» նախագահ Տիգրան Հովհաննիյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ երեք ամիս առաջ մոտ 100 անհատ բեռնափոխադրողներով դիմել են ՊԵԿ նախագահին. «Բեռնափոխադրողներով խնդրել ենք, որպեսզի Մեղրիի մաքսատանը հայ բեռնափոխադրողներին տեղ հատկացնեն, որ մենք այդ տարածքում կարողանանք տեղափոխել պարսկական բեռը հայկական ֆուռերի մեջ ու բերել Երևան: Պարսիկներն իրենք են խնդրում, ասում են՝ իրենք բերեն, հասցնեն մինչև Մեղրիի մաքսատուն, հետո մենք տանենք, գումար աշխատենք: Դիմումի տակ գրել ենք՝ խնդրում ենք ձեր յուրային օլիգարխներին մեջ չքաշենք»,- ասաց նա:
Տ. Հովհաննիսյանի խոսքով, 100 բեռնափոխադրողներվ իրենք կարող են սեփական միջոցներով նման տարածք կառուցել, միայն կառավարությունը թող երաշխիք տա, որ իրենք հող գնեն ու սեփական մաքսային տարածքը կառուցեն:
«Բայց լսել ենք, որ յուրայիններից ընտրություններին մասնակցած որոշ օլիգարխների են դիմել, Խաչատուր Սուքիասյանի անունը տալիս եմ, թող պարզապես պարոն Սուքիասյանն ասի՝ իրեն առաջարկե՞լ են տերմինալ կառուցել Մեղրիում, և մեզ նորից ծառայեցնեն ինչ-որ մեկին»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ՊԵԿ-ը մինչեւ հիմա պատասխան չի տվել:
Տիգրան Հոհվաննիսյանը խոսեց նաեւ ավտոներկրողների խնդիրներից. «Ավտոներկրողները իրավաբանական անձով ներկրել են 50 հազար մեքենա, վճարել են 10 մլրդ դրամ: Բոլոր մեքենաները արտահանվել են: Այսինքն գույքահարկը կուտակվում է մեզ վրա, իսկ ավելացված արժեքի հարկն էլ չեն վերադարձնում: Էդ որ ասում են 300 մլր դրամի բիզնեսին ունեցած պարտք են փակել, ո՞ւմ են տվել այդ գումարը, խոշոր ձեռներեցների՞ն, օլիգարխների՞ն: Չախկալ Աբոյին ու Գել Սամոյի՞ն: 20 հազար մարդ կա այստեղ, ամեն մեկն իր 2-3 մլն դրամը կստանա»,-ասաց նա:
«Մենք վստահ ենք, որ ճիշտ ենք: Եկել ենք այսօր զգուշացնելու, իսկ 15 օր անց կրկին այս փողոցում կլինենք, կփակենք կամ էլ ֆուռերով կհավաքվենք կառավարության դիմաց, եթե մեր բարձրաձայնած խնդիրները չքննարկվեն, պատասխան չստանանք»,- ասաց «Ավտովարորդների պաշտպանության լիգայի» նախագահը:

Водители 30 июня проводят акцию протеста у здания Комитета госдоходов Армении.  Как отметил в беседе с журналистами глава Лиги защиты водителей Тигран Ованнисян, три месяца назад около 100 частных грузоперевозчиков обратились к председателю КГД. «Мы попросили предоставить армянским грузоперевозчикам место на Мегринской таможне, куда можно будет доставить иранский груз в армянских фурах  и привезти его в Ереван.
Иранцы сами просят, говорят: мы привезем, довезем до Мегринской таможни, потом увезем, заработаем деньги. Под заявлением мы написали: просим не привлекать в это ваших собственных олигархов», - заявил Ованнисян.  По его словам, грузоперевозчики могут на свои средства построить такую территорию, лишь бы была гарантия от кабмина.  «Но мы слышали о том, что было обращение к некоторым олигархам, хочу назвать имя Хачатура Сукиасяна. Пусть он сам скажет: ему предлагали построить терминал в Мегри?», - заявил Ованнисян, добавив, что КГД до сих пор не ответил им.  Ованнисян также затронул проблему автоимпортеров.
«Они юридическим лицом импортировали 50 тысяч автомобилей и заплатили 10 млрд драмов. Все машины экспортированы. То есть налог на имущество остается на нас, а налог на добавленную стоимость не возвращается. Когда говорят, что закрыли долг бизнесу в 300 млн драмов, а кому они отдали эти деньги, крупным бизнесменам, олигархам? Чахкалу Або или Гелу Само?», - отметил глава Лиги защиты водителей.  Мы уверены, что правы, отметил он. «Мы пришли сюда, чтобы предупредить: если нам не ответят, то через 15 дней мы вновь будем на данной улице, перекроем ее или фурами соберемся у здания кабмина», - заключил Ованнисян.