Հուլիսը Հայաստանում կլինի նույնքան շոգ, որքան եւ հունիսը։ Այս մասին հուլիսի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է երկրի գլխավոր օդերեւութաբան Գագիկ Սուրենյանը։
Նրա խոսքով՝ օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը Հայաստանի ամբողջ տարածքում կգերազանցի նորմը 2-3 աստիճանով։
«Իրաքից հուլիսի 3-4-ին սպասվում է տաք օդային զանգվածների ներթափանցում։ Օդի ջերմաստիճանը Երեւանում, Արարատում եւ Սյունիքի հովիտներում կտրուկ կբարձրանա եւ կգրանցվի 40-41 աստիճանի մակարդակին։ Բայց արդեն հուլիսի 6-ից շոգը կնահանջի, եւ օդի ջերմաստիճանը կնվազի մինչեւ 35-36 աստիճան»,- նշել է Սուրենյանը։
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ հովիտներում, մասնավորապես՝ Արարատի մարզում եւ Երեւանում օդի ջերաստիճանը որոշ օրերի կբարձրանա եւ կհասնի 40-41 աստիճանի։
Այնուամենայնիվ, որոշ օրերի Սեւ ծովից սպասվում է սառը օդային զանգվածների ներթափանցում, ինչը կհանգեցնի համեմատական զովացման։
Ընդ որում՝ ժամանակ առ ժամանակ կլինեն անձրեւներ, բայց տեղումների քանակը կմնա նորմի սահմաններում։
«Որպես կանոն, հուլիսին այդ նորմը ցածր է՝ մեկ հորդառատ անձրեւ»,- ասել է երկրի գլխավոր օդերեւութաբանը։

July will be as hot in Armenia as in June. The chief meteorologist of the country, Gagik Surenyan, said this at a press conference on Friday.
In his words, the average monthly air temperature in Armenia will exceed the norm by 2 to 3 degrees Celsius in July. "Hot air masses are expected to penetrate from Iraq on July 3-4. The air temperature in Yerevan, Ararat and Syunik valleys will rise sharply and will be recorded at the level of 40 to 41 degrees [Celsius]. But from July 6, the heat will subside and the air temperature will drop all the way to 35 to 36 degrees [Celsius]," Surenyan noted.
Also, he informed that on some days the air temperature will rise and reach 40 to 41 degrees Celsius in the valleys of Armenia, particularly in Ararat Province and the capital Yerevan.
However, on some days, cold air masses are expected to penetrate from the Black Sea, and this will lead to relative cooling.
Moreover, as per Gagik Surenyan, there will be rain from time to time, but the amount of this precipitation will remain within the norm. "As a rule, this norm is low in July—one heavy rain," added the chief meteorologist of Armenia.