Այս օրերին քաղաքացիները հատկապես զգում են շաքարավազի գնի բարձրացումը, երբ տնային տնտեսուհիներն ակտիվ զբաղված են կոմպոտ եւ մուրաբա պատրաստելով:
NEWS.am-ի հետ զրույցում տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը նշեց, որ շաքարավազի գնաճը կապված է սեզոնային պահանջարկի հետ:
Շուկայում գործարարներն արհեստական դեֆիցիտ են ստեղծել՝ լավ հասկանալով, որ այս շրջանում նույնիսկ բարձր գներով այն լավ պահանջարկ ունի:
«Նույն վիճակն էր Սուրբ Զատիկի օրերին, երբ ձվի արհեստական դեֆիցիտ էին ստեղծում եւ մարդկանց մոտ արհեստական խուճապ առաջացնում, որ ավելի շատ ձու գնեն, նույնիսկ սահմանափակում էին մտցրել, օրինակ, յուրաքանչյուր գնորդ կարող է գնել 20 ձվից ոչ ավել»,-հիշեցրեց փորձագետը:
Դրա արդյունքում շաքարավազի գինը մարզերում հասնում է մինչեւ 470 դրամի: Տնտեսագետի տվյալներով՝ անցած տարվա համեմատ այն թանկացել է 43%-ով:
Հունվար-հունիս ամիսներին ապրանքների գներն աճել են 5,7%-ով, սննդամթերքի գներն աճել են 8,8%-ով: Մարդկանց եկամուտները, որոնք, պայմանականորեն ասած, աճել են 3-4%-ով, չեն ծածկում գնաճային ծախսերը: Անցած տարի աշխատավարձերը եւ կենսաթոշակները մարդկանց թույլ են տվել ավելի շատ ապրանք գնել, ինչը նրանք չեն կարող իրենց թույլ տալ այս տարվա աշխատավարձով եւ կենսաթոշակով:
Սուրեն Պարսյանն ընդգծեց, որ ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատու է նաեւ ՏՄՊՊՀ-ն, որը պետք է վերահսկի շուկան եւ անհրաժեշտության դեպքում վարույթ սկսի տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ:
Կառավարությունը, իր հերթին, պետք է տարանջատի բիզնեսն ու իշխանությունը եւ խթանի փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացումը:
«Ներկայիս կառավարությունն ունակ չէ դա անել: Նրանք սովոր են նստել աշխատասենյակում եւ ամեն ինչ թողնել շուկայի հայացողությանը, որտեղ որոշում են կայացնում օլիգարխները»,-նշեց նա:
ՏՄՊՊՀ-ից մեզ հայտնեցին, որ այս պահին հետազոտություն է անցկացվում, որի ավարտին կհրապարակվեն արդյունքները: ՏՄՊՊՀ-ից վստահեցրեցին, որ շաքարավազի գնի բարձրացում չի եղել, այն հասնում է 370 դրամի մեկ կգ դիմաց:
Վերջին շաբաթվա ընթացքում շաքարավազը թանկացել է նաեւ Ռուսաստանում: Սակայն դա չի կարող հայկական շուկայում գնաճի պատճառ դառնալ, քանի որ Հայաստանում օգտագործվող շաքարավազի 70%-ն ապահովում է ձեռնարկությունը, որը պատկանում է Սամվել Ալեքսանյանին, մնացած 30%-ը ներմուծվում է Ռուսաստանից եւ Ուկրաինայից:
Մենք փորձեցին կապ հաստատել նաեւ Շիրակում Ալեքսանյանի ձեռնարկության ներկայացուցիչների հետ: Սակայն զանգերին պատասխան չստացանք:

Рост цен на сахар в Армении граждане особо ощущают в эти дни, когда домохозяйки активно заняты приготовлением компотов и варенья.
Экономист Сурен Парсян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am подвердил, что рост цен на сахар как раз связан сезонным спросом.
Бизнесмены на рынке создали искусственный дефицит, хорошо понимая, что в этот период сахар даже по завышенным ценам будет пользоваться хорошим спросом.
«Такая же ситуация возникла в дни Пасхи, когда при наличии достаточного количества куриных яиц магазины создавали искусственный дефицит, с опозданиями ставили их на витрины, да и еще вводили ограничения, например, каждый покупатель мог покупать не более 20 яиц», - напомнил эксперт.
Небольшие магазины, пользуясь таким поведением крупных хозяйствующих субъектов, также повышают цены.
В результате этого цена на сахар в областях страны доходит до 470 драмов (0,94 долларов). По данным экономиста, по сравнению с прошлым годом сахар подорожал на 43%.
В январе-июне рост цен на товары составил 5,7%, а отдельно на продукты питания – 8,8%. Доходы людей, которые, условно говоря, выросли на 3-4%, не покрывают инфляционных расходов. Зарплаты и пенсии в прошлом году позволяли людям покупать больше товаров, чем они это могут сделать по зарплатам и пенсиям нынешнего года.
Сурен Парсян подчеркнул, что за сложившуюся ситуацию ответственность несет также и Государственная комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК), которая должна взять под контроль рынок и при необходимости начать производство в отношении хозсубъектов.
Правительство, в свою очередь, должно было разделить бизнес и власть и стимулировать развитие малого и среднего бизнеса.
«Нынешний кабинет министров не в состоянии этого сделать. Они привыкли сидеть в своих кабинетах и оставлять все на усмотрение рынка, где решение принимают монополисты, олигархи», - подчеркнул он.
ГКЗЭК пока отказывается сообщать, с чем связан рост цен на сахар в Армении.
Из Комиссии нам сообщили, что на данный момент проводятся исследования, по окончании которых будут опубликованы результаты. Там заверили, что цена на сахара в стране упала, достигнув 370 драмов (0,74 цента) за 1 кг.
За последнюю неделю сахар подорожал также и в России. Однако это не может стать причиной роста цены на армянском рынке, так как 70% потребляемого в Армении сахара обеспечивает предприятие, принадлежащее бизнесмену Самвелу Алексаняну, а остальные 30% импортируются из России и Украины.
Мы безуспешно попытались связаться с представителями предприятия Алексаняна в Ширакской области и понять причины роста цен. Как и на других предприятиях, здесь или нет номера телефона, или на звонки никто не отвечает.