Ծաղրի ենթարկվեց եւ ենթարկվում է ոչ միայն Հայաստանի քաղաքական ուժը՝ ի դեմս դրա առաջնորդի, այլեւ՝ ողջ հայ ժողովուրդը, քանի որ դրա ինքնահարգանքը գետնով տվեցին: Այս մասին սեպտեմբերի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արագած Ախոյանը:
Նախկին պատգամավորի խոսքով՝ անցած տարվա հուլիսին Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնած մասշտաբներով սահմանափակ ռազմական գործողությունների ընթացքում ՀՀ իշխանությունները մոտ 42 «Մարտական խաչ» մեդալ հանձնեցին՝ դրանով իսկ արժեզրկելով մեդալի նշանակությունը:
«Նույնիսկ Ղարաբաղի անկախության համար մղվող պայքարի ողջ ընթացքում նման քանակությամբ մեդալներ չեն շնորհվել: Ի՞նչ է դա նշանակում: Դուք արժեզրկեցիք գրեթե ամեն ինչ: Բահերով մեդալներ եք բաժանում: Դրանո՞վ եք փորձում քավել ձեր մեղքերը»,- ասաց Ախոյանը:

Насмешке подверглась и подвергается не только политическая власть Армении в лице ее руководителя, но и весь армянский народ, поскольку его самоуважение втоптали в грязь. Об этом на встрече с журналистами 6 сентября заявил бывший депутат парламента Армении Арагац Ахоян.
По словам экс-депутата, в ходе ограниченных по своим масштабам боевых действий, инициированных Азербайджаном в июле прошлого года, власти Армении раздали порядка 42 медалей «Боевой крест», тем самым обесценив ее значимость.
«Даже в течение всего периода борьбы за независимость Карабаха такое количество медалей не было присуждено. Что это значит? Вы обесценили практически все. Вы медали раздаете лопатами. Вы этим пытаетесь искупить свои грехи?», - посетовал Ахоян, заметив, что оскорблениями не брезгует даже президент Азербайджана Ильхам Алиев.