Ընտրություններից հետո մենք տեսնում ենք այս իշխանության վարկանիշի շեշտակի անկում, նույնիսկ մեզ համար անսպասելի անկում։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 27-ին, տարեվերջյան իր ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Հասկանում եմ, որ մեզնից սպասում են ավելի արմատական գործողություններ։ Ընտրություններից հետո մենք տեսնում ենք այս իշխանության վարկանիշի շեշտակի անկում, նույնիսկ մեզ համար անսպասելի անկում. բացատրություն չունեցող ինչ-որ երեւույթ տեղի ունեցավ։ Մեր գնահատականով՝ այդ վարկանիշի անկումը չի տրանսֆորմացրել այդ զանգվածների պատրաստակամությանը՝ ակտիվ պայքարելու համար։ Մենք համոզված ենք, որ այս մարդիկ իրենց հոժար կամքով իշխանությունը չեն թողնելու»,- նշեց երկրորդ նախագահը։
Ըստ նրա՝ իշխանությունից հեռացնելու համար պետք են զանգվածային ընդվզումներ. «Ոչ թե 10 հազար մարդ, այ զանգվածային։ Մենք այսօր չենք տեսնում, որ դա հասունացած է։ Դա հիասթափեցնում է մեր կողմնակիցների մի հատվածին, որոնք պատրաստ են այդ պայքարին, բայց մենք նաեւ չենք կարող այդ մարդկանց չպատրաստված տանել նման փորձությունների։ Մենք պետք է պատրաստ ենք եւ պատրաստում ենք այդ զանգվածային ընդվզումը. անելու ենք, այդ ճանապարհին ենք։ Ես ժամկետներ եմ նշել, այդ ժամկետների մեջ տեղավորվելու ենք։ Ինչ-որ բաներ կան, որ պիտի հասունանան։ Ինքս պատրաստ եմ ամեն ինչի, բայց պետք է զգաս, որ դա լինելու է ոչ թե այսպես ասած՝ ինքնահրկիզման ակտ, դրանք լինելու են քայլեր, որոնք մեծ հավանականությամբ պետք է բերեն հաջողության։ Հակառակ դեպքում մեզ մեղադրելու են՝ բա դուք առաջնորդ եք, ինչու չեք հաշվարկել»։

После выборов в Армении мы стали свидетелями резкого снижения рейтинга действующей власти. Это стало неожиданностью даже для нас. Об этом в ходе пресс-конференции заявил 27 декабря второй президент Армении, лидер оппозиционного блока «Армения» Роберт Кочарян.
Экс-президент, по его же признанию, прекрасно понимает чаяния народа.
«Я понимаю, что от нас ожидают более радикальных действий. После выборов в Армении мы стали свидетелями резкого снижения рейтинга действующей власти. Это стало неожиданностью даже для нас. Произошло что-то необъяснимое. Тем не менее, по нашей оценке, снижение рейтинга не трансформировалось в готовность народных масс к активной борьбе», - отметил Кочарян.
По его мнению, для отстранения нынешней власти необходимы массовые акции протеста.
«Не 10000 человек, а массы. Но мы пока не видим, что это назрело. Сложившаяся ситуация разочаровывает некоторых наших сторонников, которые готовы к борьбе. Однако мы не можем повести к столь серьезным испытаниям неподготовленных людей. Мы должны подготовить, и мы уже готовимся к массовому восстанию. Мы уже на этом пути. Я уже называл конкретные сроки, и мы вполне уложимся. Я лично готов ко всему, но необходимо все прочувствовать, чтобы это не превратилось в некий акт самосожжения. Это должны быть шаги, которые, скорее всего, приведут к успеху», - пояснил лидер оппозиционного блока.